Dokaza u prilog ovoj tezi ima najviše na Bliskom istoku, Aziji ili Egiptu. Ali šta je sa Evropom? Ovakvih artefakata na evropskom tlu nema mnogo, stoga su naučnici rešili da ih nađu.
U potrazi za nebeskim gvožđem
Tim geologa koji je predvodio Bed Hofman iz Prirodnjačkog muzeja i Univerziteta u Bernu u Švajcarskoj je ispitivao arheološka nalazišta za koja je poznato da je u njihovoj blizini pao gvozdeni meteorit. Kada su pregledali nalaze iz Merigena u današnjoj Švajcarskoj, lokalitetu iskopavanom tokom 19. veka, jedan artefakt im je zapao za oko.
Gvozdeni vrh strele u dužini od 39,9 milimetara i težine skoro 3 grama je kako će se ispostaviti kosmičkog porekla. Njegov sastav je identičan onom koji se pronalazi kod spomenutih meteorita, ali kada su ga uporedili sa otkrivenim u polju Tvanberg - ispostavilo se da nije odatle.
Daljim analizama shvatili su da on pripada IAB meteoritima, što im je olakšalo dalju potragu - u Evropi ih je palo samo tri. Konačan rezultat - pripada onom iz Kalijareva u Estoniji, udaljenog 1.600 kilometara. Druge informacije su se takođe poklopile, on je pao na Zemlju pre 3.500 godina, dok je vrh datovan na osnovu tipa i okolnih nalaza između 900. i 800. godine p.n.e.
Ispostavilo se da su naučnici ovim otkrićem, našli još jedan dokaz o trgovačkim putevima koji su omogućili da nekoliko fragmenata gvozdenog meteorita pređe razdaljinu od 1.600 kilometara. Pretpostavka je da su putovali istim rutama kojima je stizao i baltički ćilibar, prenela je „Nacionalna geografija“.
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Journal of Archaeological Science.