„Želim da istaknem da je raspoređivanje ruskog taktičkog nuklearnog oružja na teritoriji Belorusije bilo uzvratna mera na višegodišnju destabilizujuću politiku Vašingtona, kao i na korenite promene, koje su se dogodile u poslednje vreme u ključnim oblastima evropske bezbednosti“, objasnio je on.
Diplomata je istakao da ova iznuđena mera obuzdavanja ima za cilj da osigura bezbednost Savezne države.
On je naglasio da je zato hipotetičko povlačenje nuklearnog oružja sa teritorije Belorusije biti moguće samo ako SAD i NATO promene destruktivni kurs i potpuno povuku američko nuklearno oružje iz Evrope i likvidiraju odgovarajuću infrastrukturu.
U toku formiranje centara za borbenu obuku vojnika Rusije i Belorusije
Poliščuk je dodao da je u toku realizacija plana zajedničkih aktivnosti za osiguranje vojne bezbednosti Savezne države i da funkcioniše zajednička združena regionalna vojna grupa, dok se na teritoriji dve zemlje redovno održavaju velike zajedničke obuke.
On je najavio da se razmatra mogućnost formiranja centara za borbenu obuku u cilju zajedničke pripreme vojnika Rusije i Belorusije.
„Razmatra se mogućnost stvaranja ovakvih centara za skoro sve vidove snaga, a oni će funkcionisati na bazi vojnih jedinica i u Rusiji i u Belorusiji“, zaključio je Poliščuk.
Kijev usredsređen samo na ultimatum Moskvi
Diplomata se, takođe osvrnuo i na situaciju u Ukrajini rekavši da Kijev odbacuje sve ideje o posredništvu u konfliktu i da su ukrajinske vlasti usredsređeni samo na logiku ultimatuma Rusiji, koje pokušavaju da elegantno upakuju u spektakularan omot „formule mira“ ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog.
On je poručio da Rusija ceni „težnju prijatelja iz država Globalnog Juga da doprinesu političko-diplomatskom izlazu iz ukrajinskog sukoba“.
Prema njegovim rečima, Rusija deli „njihova uverenja da glavni rezultat pregovaračkog procesa treba da bude uspostavljanje mira u Evropi, obnavljanje rusko-ukrajinske saradnje, stvaranje novog sistema bezbednosti, formiranje nekonfrontacionih odnosa Rusije i NATO“.
Poliščuk je, takođe ocenio da će Ukrajina bez prehrambenog sporazuma imati problem sa izvozom žita.
Ovaj problem, smatra on, umnogome je veštačkog karaktera i „nastao je krivicom onih koji su iskoristili prehrambeni sporazum isključivo u komercijalne svrhe“.
Rusko nuklearno oružje u Belorusiji
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je ranije da će Rusija posle 7. ili 8. jula početi da razmešta naoružanje na teritoriji Belorusije, nakon završetka pripremnih radova.
Prethodno je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu na sastanku sa svojim beloruskim kolegom Viktorom Hrenjinom u Minsku izjavio da su zbog aktivnosti zajedničkih nuklearnih misija NATO-a, Rusija i Belorusija prinuđene da preduzmu odgovarajuće recipročne mere, te da je organizovan rad na razmeštanju nestrateškog nuklearnog oružja Rusije na teritoriji Republike Belorusije.
Ministar odbrane Belorusije Viktor Hrenjin ocenio je da razmeštanje nestrateškog nuklearnog naoružanja u Belorusiji predstavlja odgovor na agresivnu politiku neprijateljskih zemalja.