Od završetka sukoba na Kosovu i Metohiji Kosovska Mitrovica je jedini grad u kom žive Srbi, a utočište u njemu nakon bekstva iz svojih domova našli su Srbi južno od reke Ibra koji su bili odlučni da ostanu na Kosovu i Metohiji.
Njihove kuće i imanja su uzurpirane ili zapaljene i finansijska situacija nije dozvoljavala da sami za sebe i svoje porodice stvore novi dom.
„Moja porodica je u izbegličkoj koloni napustila Peć nakon završetka rata zajedno sa Kforom vratili su se i teroristi OVK koji su ubijali i palili sve što je srpsko. Nakon 4 godine vratio sam se iz Kragujevca u Kosovsku Mitrovicu jer nisam mogao da se naviknem na taj život i porodica je mnogo propatila. Odlučili smo da se vratimo, a ovde smo osam godina živeli privatno, plaćali kiriju i jedva preživljavali. Kada su nam javili da smo dobili stan plakali smo i ja i žena, nismo verovali da je to istina čak ni kada smo dobili ključeve. U jednoj od zgrada u Bošnjačkoj mahali počeli smo život iznova. Ima i sada mnogo problema ovde je situacija takva da stalno može da se desi neki napad, ali bar imamo krov nad glavom“, rekao nam je jedan od stanovnika Kosovske Mitrovice koji sada živi u stanu koji je izgrađen pre pet godina.
Upravo zbog pomoći socijalnim porodicama i onima koji su želeli da se vrate na KiM Kancelarija za Kosovo i Metohiju i Privremni organ opštine Kosovska Mitrovica odlučili su pre desetak godina da se krene sa izgradnjom stanova za socijalno ugrožene porodice kao i za porodice sa više dece.
„Kao izbeglica sam se sa četvoro dece vukao po gradovima širom Srbije kada sam se vratio snalazili smo se i jedva sastavljali kraj sa krajem. Da nam nije ovog stana ne znam šta bi. Kuća mi je u Gnjilanu zapaljena više puta čak i posle obnove i tamo nam nije bilo života. Ovom odlukom da ne mogu da se grade stanovi za ljude koji nemaju dom Albanci nam šalju poruku da ni ovde gde smo većina ne možemo da živimo i da uređujemo naše živote“, kaže nam Goran dok sedi ispred jedne od izgrađenih zgrada u Bošnjačkoj mahali.
I dok širom Kosova i Metohije, tamo gde su Albanci većina, niču objekti bez ikakvih dozvola i gde se ne poštuju ni zakoni ni pravo na privatnu svojinu pa se često gradi upravo na uzurpiranim posedima koji su vlasništvo prognanih Srba Albanac koji je voljom 3 posto građana Severne Mitrovice postao gradonačelnik donosi odluke koje su upravo protiv onih koji su bojkotovali izbore, odnosno kosmetskih Srba.
Ono što građani očekuju je da će se predstavnici međunarodnih misija na Kosovu uključiti u ovaj proces i zaustaviti odluke koje direktno utiču na život Srba na Kosovu i Metohiji.