Prema navodima lista, zvaničnici SAD i drugih zemalja NATO-a usmereni su na razvoj bilateralnih i multilateralnih „sporazuma o uzajamnoj odbrani“, ili na „memorandume o bezbednosti“.
Mnogi saveznici smatraju da je nemoguće čak i razmatrati mogućnost stupanja Ukrajine u NATO dok traje sukob na teritoriji te zemlje. Druge članice NATO-a sumnjaju u to da je Ukrajina spremna za članstvo, jer joj predstoji rešavanje „hroničnog problema korupcije“.
List piše da je Vašington nekoliko meseci pokušavao da „smanji očekivanja Kijeva“, usredsredivši razgovor na garancije bezbednosti, a ne na proširenje Alijanse.
Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena bi želela da se diskusija usredsredi na dugoročne paktove o bezbednosti, koji bi bili alternativa članstvu u NATO-u, jer nijedna zemlja ne želi da šalje svoje vojnike da ratuju u Ukrajini, objašnjava list.
Predstavnica Bele kuće Karin Žan Pjer je 7. juna izjavila da je prijem bilo koje zemlje u NATO proces, te da se to odnosi i na Ukrajinu. Prema njenim rečima, SAD ne planiraju da ubrzavaju taj proces.
Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg izjavio je u više navrata da se ne može reći tačan rok za stupanje Ukrajine u NATO, s obzirom na to da je zemlja u ratu.
NATO je na samitu u Bukureštu u aprilu 2008. godine saopštio da će Ukrajina vremenom postati članica tog vojnog bloka, ali tada nije predstavljen plan dejstava za članstvo.
U februaru 2019. godine Vrhovna rada Ukrajine je odobrila izmene u Ustavu Ukrajine, koje potvrđuju težnju te zemlje da postane članica NATO-a. Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je u više navrata rekao da želi da dobije konkretne rokove za stupanje u Alijansu.