Inge se ne seća da je fotografija snimljena i decenijama nije ni znala da postoji. Tada petogodišnjakinja, ona je sa svojom desetogodišnjom sestrom Rut pobegla iz svog doma u nemačkom Breslauu, sadašnjem Vroclavu u Poljskoj. Njihova majka i mlađa sestra ostale su u Poljskoj i ubijene su u Aušvicu, piše „Bi-Bi-Si“.
Tek kad je otišla u penziju, Inge je shvatila da su ona i Rut, koja je umrla 2015. godine, zauvek ovekovečene kao ikone Holokausta i Kindertransporta, masovne evakuacije jevrejske dece iz nacističke Nemačke 1939. godine. Naišla je na sliku u „Never Again“, knjizi istoričara Martina Gilberta.
„Bilo je to veliko iznenađenje“, rekla je Inge, čije je devojačko prezime bilo Adamec.
„Stavio je u knjigu sliku „Tri male devojčice“ pa sam mu pisala i rekla da smo žive. Ljudi kažu da izgledam kao Širli Templ. Zašto se smejem? Pogledajte Rut, bila je jako pogođena. Ne znam ko je ta treća devojčica s lutkom. Nikada nisam saznala ko je“, rekla je Inge.
Treća devojčica
Devojčica s lutkom bila je desetogodišnja Hana Kon, koja je istim vozom kao i dve sestre stigla sa svojim bratom blizancem Hansom, kasnije nazvanim Džerald, iz Halea u Nemačkoj. Poput Inge i Rut, Hana se nije sećala fotografije koja je snimljena, iako se sećala putovanja i lutke. Umrla je 2018. godine, ali je progovorila o svojim iskustvima u intervjuu za Univerzitet u Londonu.
„Sećam se da sam prolazila kroz Holandiju i ljubaznih dama koje su nam davale kiflice i limunadu. Stigli smo na stanicu „Liverpul strit“ vozom iz Harvica. Sedišta su bila tapacirana, nisu bila drvena i bila sam jako zabrinuta da smo se greškom našli u prvoj klasi. Držala sam lutku koju sam zvala Evelin“, ispričala je ona.
Hana je prvi put saznala za fotografiju kada ju je njen brat uočio na izložbi u „Camden Library“ u Londonu povodom 50. godišnjice Kindertransporta. Njene kćerke bliznakinje Debi i Helen Singer rekle su da je uvek bila vrlo znatiželjna u vezi sa druge dve devojčice.
„Kad god bismo videli fotografiju rekla bih: Pitam se ko su druge dve devojčice?“, rekla je Debi.
Zatim su u januaru, više od 80 godina nakon što je fotografija snimljena, njene kćerke otkrile istinu nakon što su naišle na „Bi-Bi-Sijev“ audio-serijal.
„Bio je Dan sećanja na Holokaust i moj prijatelj mi je poslao link na vest na „Bi-Bi-Sijevoj“ veb-stranici“, rekla je Helen i dodala: „Pomislila sam - Zašto mi šalje ovaj link? Skrolovala sam prema dole i videla sliku s mamom i imenima druge dve devojčice, Rut i Inge".
U aprilu je Inge konačno srela Hanine kćerke u „Imperila War Museum“u Londonu, gde je fotografija bila izložena više od 20 godina, kako bi saznala više o njihovim porodicamai onome što se dogodilo nakon što je snimljena.
„Inge je posebna osoba u našim životima“, rekla je Debi i dodala: „Mislim da bi mama bila jako ponosna na nas. Uvek je pričala o tim dvema devojčicama i činjenica da smo ih pronašli bila bi joj jako važna“, preneo je Indeks.