„U poslednje vreme, kako su cene energenata u regionu počele da padaju, u zapadnom društvu je počelo da se govori da je 'stabilnost evropske ekonomije premašila najviša očekivanja'. Oni govore da EU i velike sile kontinenta nisu upale u recesiju i da mogu da 'prežive i bez Rusije'. Oni se hvale i naduvavaju stratešku konfrontaciju, a ekonomija strada zbog toga“, navodi analitičar sa Kineske akademije za savremene međunarodne podnose Dong Ifan.
Po njegovom mišljenju, ne treba zaboraviti da je Nemačka „lokomotiva“ čitavog bloka, a EU je sada pogođena rastom cena, smanjenjem proizvodnje i padom potražnje među potrošačima. Pored toga, zemlje Južne Evrope, koje se uveliko „reklamiraju“ u evropskim medijima, takođe se suočavaju sa ozbiljnom krizom usled povećanih troškova života.
Kako ističe Dong, ranije je u jednom od regionalnih medija objavljen članak u kome se navodi da su južnoevropske zemlje u aktuelnoj ekonomskoj i cenovnoj krizi pokazale veću otpornost od Nemačke. Međutim, ti podaci pokazuju da se Nemačka sada suočava sa izazovima bez presedana, dodaje analitičar.
Sa druge strane, za situaciju u zemljama Južne Evrope teško se može reći da je doživela snažan oporavak, jer druge informacije pokazuju da su neke privrede u tom delu Evrope još daleko od „stabilnih“, navodi Dong.
„Zato, kada u evropskoj i međunarodnoj zajednici kažu da 'Južna Evropa ima odlične pokazatelje', plašim se da treba što pre da skinu ružičaste naočare kako bi došli do suštine i razmislili o uzrocima aktuelne evropske krize i slabog oporavka globalne ekonomije“, konstatuje stručnjak.
Kako zaključuje, Evropa bi trebalo da razmisli o tome koja racionalne i objektivne izmene bi trebalo da unese u svoju politiku kako bi se iščupala iz recesije.