„U aktuelnim teškim međunarodnim uslovima veoma je važno sačuvati i ojačati postojeće mehanizme multilateralne saradnje u oblasti suprotstavljanja različitim pretnjama biološkog karaktera“, poručio je Putin.
On je dodao da se korisnim inicijativama, usmerenim na pojednostavljenje režima neširenja biološkog i toksičnog oružja često protive države koje teže da iskoriste međunarodne probleme za osiguranje sopstvene biološke bezbednosti na račun drugih.
Istovremeno, ruski lider je naglasio da se Rusija dosledno zalaže za jačanje nadnacionalnih mehanizama, koji sprečavaju razvoj i distribuciju biološkog i toksičnog oružja.
„Države treba međusobno da sarađuju u ovoj oblasti na ravnopravnoj osnovi, uz poštovanje suvereniteta svih zemalja“, zaključio je Putin.
Konvencija o zabrani razvoja, proizvodnje i prikupljanja rezervi bakteriološkog (biološkog) i toksičnog oruža i o njihovom uništenju usvojena je na 26. sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 16. decembra 1971. godine. Trenutno broji 183 zemlje učesnice.
To je prvi međunarodni sporazum kojim je zabranjena cela kategorija oružja za masovno uništenje.