„Izum spada u kosmičku tehniku i može da se primeni za istraživanje međuzvezdane sredine, kao i za isporuku kosmičke letelice do najbližih zvezdanih sistema“, navodi se u materijalu.
Prema ideji naučnika, ovakva kosmička letelica treba da se lansira u orbitu oko Zemlje „sa solarnim jedrom i odvojivim modulima sa fotodisocijacijskim kvantnim generatorima.Zatim letelica zahvaljujući bloku motora treba da dostigne treću kosmičku brzinu (neophodna za napuštanje Sunčevog sistema, 16, 65 kilometara u sekundi).
Odvajanje letelice treba da se obavi nakon što izađe iz heliosfere (oblasti gde se solarni vetar, odnosno, struja jonizovanih čestica iz korone širi nadzvučnom brzinom) i kako se približava međuzvezdanom prostoru. Upravo tada brod treba da raširi svoje solarno jedro.
Nakon toga, kako planiraju izumitelji, sekvencijalno će se razdvajati moduli sa kvantnim generatorima i generisati lasersko zračenje visoke gustine. Prilikom dejstva tog zračenja na solarno jedro, letelica će dobijati potisak neophodan za let do najbližih zvezda Sunčevog sistema.
„Biće ostvariva mogućnost sprovođenja istraživanja međuzvezdane sredine, najbližih zvezda i zvezdanih sistema“, navodi se u studiji.