Prema rečima stručnjaka, Rusija je postala objekat hiljade sankcija, iako je tempo opadanja njene privrede nekoliko puta niži od prognoziranog.
Sankcije, uveren je ekonomista, neće naterati tu zemlju da odustane od svojih ciljeva u aktuelnom sukobu u Ukrajini.
On smatra da važnu ulogu u prevazilaženju sankcija ima i specifična ruska kultura, kao i poseban model upravljanja u Rusiji, odnosno, Rusija ima rezerve pomoću kojih može da prebrodi ovaj krizni period.
„To je zato što su ti procesi o kojima govorimo – izolacija određene nedolarske zone, jačanje integracije zemalja Globalnog juga – znače da će Rusija pre ili kasnije moći da dobije neki ozbiljniji ekonomski podsticaj za njen razvoj“, ocenio je Sarijski.
Stručnjak ističe da se sankcijama ovakva zemlja ne može uplašiti, a još manje je moguće prinuditi nuklearnu državu da podigne belu zastavu i odustane od svojih vojnih ciljeva.
„Kao što znate, ovo su dva glavna cilja: ne radi se o zauzimanju teritorija, već o tome da se ne dopusti preuzimanje Krima, zahvaljujući čemu bi Zapad mogao da dobije kontrolu nad celim Crnomorskim regionom. Stvaranje neke bufer zone između NATO zemalja i država Istočnog bloka je upravo ono što Alijansa pokušava da eliminiše“, zaključio je Sarijski.