Navodi se da Vašington hoće da predloži Kijevu model saradnje koja podrazumeva desetogodišnje obaveze u oblasti bezbednosti. Takva varijanta ne odgovara predsedniku Ukrajine Vladimiru Zelenskom koji tvrdi da samo članstvo Kijeva u NATO može da garantuje bezbednost zemlje.
Ranije je bivši premijer Izraela Naftali Benet izjavio da je Zelenski u martu 2022. godine nakon početka ruske specijalne operacije bio saglasan sa „izraelskim modelom“ za njegovu zemlju, koji je podrazumevao odustajanje od članstva u NATO. Prema rečima izraelskog političara, Kijevu je tada predloženo sledeće: bez priključivanja vojnom bloku i bez dobijanja bilo kakvih garancija od trećih strana, država dobija moćnu vojsku i u svojoj odbrani se oslanja samo na svoje snage.
Ukrajinski predsednik je 2. juna izjavio da Kijev shvata da nije moguće da postane članica Alijanse dok su u Ukrajini sukobi. Na samitu Evropskog političkog društva je tvrdio da je Ukrajina spremna da postane članica NATO-a, ali da čeka kada će Alijansa biti spremna da je primi.
NATO je na samitu u Bukureštu u aprilu 2008. godine prihvatio izjavu da će Ukrajina vremenom postati članica NATO-a, ali nije predstavio akcioni Plan za pripremu članstva, što je prvi korak u pravnom postupku ulaska zemlje u organizaciju. U februaru 2019. godine Vrhovna rada je odobrila amandmane Ustava koji jačaju težnje zemlje da uđe u NATO. Zelenski je više puta izjavljivao da Kijev želi konkretne rokove za ulazak u Alijansu.