„Pristupanje NATO-u jedne zemlje koja je u ratu ne može da se nađe na dnevnom redu. Mislim da u zatvorenom krugu postoji saglasnost o tome da se zemlja u ratu ne može prihvatiti“, rekao je šef mađarske diplomatije.
On je pozvao da nikog ne treba obmanjivati i da se ne pravi neki raspored za zemlju u sukobu.
„Možete vrdati, možete ubeđivati Ukrajince da će na samitu dobiti nekakav raspored za ulazak u NATO, ali to bi bilo nepošteno prema Ukrajincima. Ne mogu se stvarati iluzije koje očigledno neće biti sprovedene“, naglasio je Sijarto.
Ministar je istakao da Budimpešta smatra da je obuka ukrajinskih vojnika pod zastavom NATO-a neprihvatljiva, jer Alijansa treba da izbegava direktan sukob sa Rusijom. Istovremeno, obuka vojnih stručnjaka u oblasti zdravstva ne podiže nikakva pitanja, dodao je ministar.
Sa svoje strane, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da su ministri na neformalnom sastanku u Oslu razgovarali o približavanju Alijanse sa Kijevom, uključujući i podizanje statusa komisije NATO-Ukrajina na nivo saveta.
Generalni sekretar je napomenuo da NATO smatra realnim ulazak Ukrajine u Alijansu, ali nije odgovorio da li će Kijev dobiti zvaničan poziv tokom samita u Viljnusu 11-12. jula.
Vrhovna rada Ukrajine je u decembru 2014. godine pravno zabeležila ukidanje vanblokovskog statusa Ukrajine. U februaru 2019. godine, parlament je u Ustav uveo da se politika zemlje vodi ka EU i NATO-u.