Naime, tehnologija koju predlažu naučnici omogućiće da se smanji potrošnja metana, a solarna energija će biti isplativija, objašnjeno je u časopisu „International Journal of Hydrogen Energy“.
Uprkos uspesima u razvoju obnovljivih izvora energije, danas je njihov udeo u energetskom bilansu svetske privrede svega nekoliko procenata. Prema mišljenju stručnjaka, ugljovodonično gorivo će u bliskoj budućnosti ostati glavni nosilac energije.
„Kombinovanje tradicionalnih i obnovljivih izvora energije jedan je od glavnih načina za optimizaciju energetskog sektora koji će omogućiti da se iskoriste prednosti tehnologija oba tipa“, izjavio je profesor Univerziteta u Samari Dmitrij Paščenko, autor nove tehnologije.
Istraživači sa Samarskog državnog tehničkog univerziteta predložili su metod koji podrazumeva zajedničko korišćenje solarne energije i prirodnog gasa u postrojenjima gasnih turbina.
U predloženoj šemi solarna energija se koristi za termohemijsku transformaciju ugljovodoničnog goriva, objasnili su naučnici. Rezultat te transformacije je gas obogaćen vodonikom, koji se koristi kao gorivo.
„Upotreba gasa obogaćenog vodonikom u gasnim turbinama može, s jedne strane, smanjiti potrošnju ugljovodoničnih goriva, a s druge strane povećati efikasnost korišćenja solarne energije. To je takođe dobar korak ka smanjenju emisije ugljen-dioksida uz održavanje postojećih kapaciteta“, objasnio je Paščenko.
Predložena tehnologija će omogućiti da se smanji potrošnja prirodnog gasa u postrojenjima gasnih turbina za 30%, uz povećanje efikasnosti korišćenja solarne energije.
Projekat razvoja i optimizacije tehnologije termohemijske rekuperacije toplote proizvoda sagorevanja organskog goriva podržala je Ruska naučna fondacija.