RUSIJA

Lideri G7 usvojili zajedničko saopštenje: Nastavlja se podrška Ukrajini, poseban apel upućen Kini

Lideri G7 su dan pre završetka samita u Hirošimi usvojili zajedničko saopštenje. Oni su, između ostalog, potvrdili da će nastaviti da podržavaju Ukrajinu i da preduzimaju mere za „povećanje troškova“ za Rusiju.
Sputnik
Tema Ukrajine spominje se u nekoliko tačaka saopštenja, ali u dokumentu od 40 strana posebno joj je posvećen samo jedan kratak pasus. U njemu se navodi da lideri G7 potvrđuju da će nastaviti da pružaju Ukrajini „diplomatsku, finansijsku, humanitarnu i vojnu“ podršku, kao i da će preduzimati mere za „povećanje troškova“ za Rusiju i one koji je podržavaju u vezi situacije oko Ukrajine.
„Potvrđujemo našu nepokolebljivu podršku Ukrajini onoliko koliko bude potrebno za uspostavljanje sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira“, navodi se u dokumentu.
Zemlje G7 pozvale su Kinu da izvrši pritisak na Rusiju kako bi ona obustavila specijalnu vojnu operaciju i povukla trupe iz Ukrajine. Takođe pozivaju Peking da podrži „pravedan i trajni mir, zasnovan na teritorijalnom integritetu i principima i ciljevima Povelje UN, između ostalog i putem direktnog dijaloga sa Ukrajinom“.
Pored toga, G7 poziva Iran da prestane da podržava Rusiju u kontekstu ukrajinskog sukoba i da ne isporučuje Moskvi bilo kakvo naoružanje.

Prehrambeni sporazum

Zemlje G7 su potvrdile „izuzetnu važnost“ realizacije prehrambenog sporazuma, ali su izrazili zabrinutost zbog delovanja Rusije u tom kontekstu. Pozivaju Rusiju da „omogući da se prehrambeni sporazum sprovodi u punom potencijalu i onoliko dugo koliko je to potrebno“. Između ostalog u saopštenju se navodi:
„Pozivamo Rusiju da ukine mere koje sprečavaju izvoz ruskog žita i đubriva“, piše u dokumentu.
U saopštenju se ističe da su zemlje G7 i dalje veoma zabrinute zbog pogoršanja globalne situacije sa prehrambenom bezbednošću i hranom „s obzirom da svetu preti najveći rizik od gladi u poslednjoj generaciji“. Ističe se da je situacija u Ukrajini naglo pogoršala globalnu krizu sa prehrambenom bezbednošću.

Odnosi sa Kinom

Zemlje G7 spremne su da grade konstruktivne i stabilne odnose sa Kinom, te priznaju značaj otvorene saradnje sa tom zemljom.
„Delujemo u skladu sa našim nacionalnim interesima. Potrebno je sarađivati sa Kinom, s obzirom na njenu ulogu u međunarodnoj zajednici i veličini njene ekonomije“, navodi se u dokumentu.
Lideri G7 ističu da njihove zemlje svojom politikom „ne teže da nanesu štetu Kini niti da spreče njen ekonomski razvoj“. Međutim, suprotstavljaće se netržišnim praksama Kine, uključujući ilegalnu predaju tehnologija;
Takođe su potvrdili da je važna stabilnost u Tajvanskom moreuzu i istakli su da su privrženi politici „Jedne Kine“.
Istovremeno se navodi da se G7 protivi akcijama Kine koje su usmerene na militarizaciju Južnog kineskog mora.

Ostale najvažnije tačke iz saopštenja:

Lideri G7 zalažu se za „svet bez nuklearnog oružja“, kao i za efikasnu primenu konvencija o hemijskom i biološkom oružju;
Zemlje G7 saopštili su da je nedopustivo da Iran poseduje nuklearno oružje. Takođe su pozvali Iran da ne ometa plovidbu na Bliskom istoku;
Lideri G7 osudili su Severnu Koreju zbog njenog nuklearnog raketnog programa i pozvali su da „prihvati predlog za dijalog od Japana, SAD i Južne Koreje“;
Zemlje G7 se obavezuju da neće testirati protivsatelitske rakete direktnog navođenja;
G7 namerava da sarađuje sa zemljama Centralne Azije u borbi protiv regionalnih izazova, uključujući posledice sukoba u Ukrajini;
Lideri G7 pozvali su Izrael i Palestinu da se uzdrže od jednostranih akcija i nasilja;
G7 je pozvala sukobljene strane u Sudanu da okončaju konflikt bez preduslova;
RUSIJA
Nemački ugao: Dok G7 uvodi antiruske sankcije, Peking produbljuje saradnju sa Moskvom
Komentar