Ovo je mišljenje profesora dr Stevice Deđanskog iz Centra za razvoj međunarodne saradnje uoči sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj će biti održana debata o BiH.
Izveštaje o stanju u ovoj državi predstaviće Šmit, ali i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović u ime Republike Srpske koja je sačinila poseban dokument za ovu priliku.
Očekivan antisrpski izveštaj
Deđanski kaže da je bilo za očekivati da se izveštaj Kristijana Šmita bazira na kritikovanju vlasti u RS i predsednika Milorada Dodika, koji su po njemu glavni „destabilišući faktor mira u BiH“.
„Interesantno je da posle godinu–dve koliko je već u BiH, on ništa ne menja u svojoj mržnji prema srpskom narodu, naročito prema onima koji ga sprečavaju da krši međunarodno pravo, a to su Milorad Dodik i predstavnici RS koji jedini u stvari čuvaju Dejtonski sporazum svojim potezima,“ kaže Deđanski.
Paradoksalno, ali Šmitov izveštaj i njegovi direktni napadi na Dodika i RS, dodaje Deđanski, usmereni su upravo ka tome kako RS ne poštuje Dejtonski sporazum.
„Znači, totalno okrenuta realnost u ludilu koje vlada u međunarodnim odnosima i onima koji misle da je Srpska neka prćija gde oni mogu da dođu i da postavljaju svoje uslove i ultimatume i da teraju građane RS da rade kako oni hoće,“ ocenjuje Deđanski.
Dobro je da se čuje i srpski stav
Toga, kako kaže, više nema, ali očigledno da zapadnim predstavnicima to još nije jasno ali će vremenom shvatiti.
„Postoje ušančena mišljenja koja nemaju veze sa međunarodnim pravom i iznošenjem stavova pred SB UN jer već se zna unapred ko će kako da glasa, ali veoma je bitno i dobro da predstavnik RS stalno iznosi činjenice pred SB UN i da se pojavljuju na međunarodnim skupovima. Tako dobijamo podršku od ostalih država kojima je međunarodno pravo još bitno jer i sebe štite time. Zato treba stalno ukazivati na kršenje prava od strane zapadnog dela sveta,“ kaže Deđanski.
Po njegovom mišljenju, i činjenica da je Šmit na mestu na kom je bez odobrenja SB UN može da ima važnu ulogu na ovoj sednici posebno ako se uzme u obzir da se prvi put desilo da je Kina zauzela aktivan stav protiv Šmita.
Republika Srpska po Šmitu
Inače, Šmit je u izveštaju između ostalog, napisao i da vlasti u Srpskoj nastavljaju da „podrivaju institucije“ BiH i da retorika predsednika Srpske Milorada Dodika „truje političku klimu u entitetu i celoj državi”. Vlasti Srpske su, dodaje Šmit, nastavile da podrivaju državne institucije BiH ometajući njihov rad i donošenje odluka i “tražeći ustavne i zakonske nadležnosti za RS, koje pripadaju državi”. Dodao je i da je secesionistička retorika i delovanje vlasti Srpske, “odnosno Dodika, pojačana u izveštajnom periodu”.
“To truje političku klimu u entitetu i celoj državi. Vlasti RS kategorički odbacuju autoritet Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, OHR-a i provode konfrontacioni stav prema zapadnim partnerima“, napisao je Šmit u izveštaju.
Dodik je na ovo odgovorio da je Šmit taj koji truje političku klimu u BiH i dodao da on brani ustavni poredak, a da je u Šmitovom izveštaju pomenut više od 50 puta u negativnom kontekstu.