Kocić je nagradu dobila jednoglasnom odlukom žirija koji sačinjavaju Goran Maksimović, Đorđe Despić, Branko Vraneš, Slađana Ilić i Vojislav Karanović. Priznanje će joj biti uručeno tradicionalno 16. maja u podne u Brankovini, najavljeno je na konferenciji za novinare u Narodnoj biblioteci Srbije.
Upravnica Zadužbine „Desanka Maksimović“ Svetlana Šeatović istakla je da se nagrada sastoji od bronzane statue, povelje i novčanog iznosa od 100.000 dinara. Ovogodišnjem laureatu će biti objavljene izabrane pesme, biće joj posvećen naučni skup i sa njega objavljen zbornik naučnih radova.
U obrazloženju žirija ističe se da je Kocić prisutna u srpskoj književnosti duže od pet decenija, a da suština njene pesničke poetike „počiva na doživljaju jezika i njegove leksike kao onoga svestranog 'čuda', koje omogućava opstanak pojedinca i njegove duhovnosti, ali i naroda“.
Zlata Kocić iza sebe ima bogat opus, u kome se ističu zbirke „Klopka za senku“ (1982), „Oro oko grotla“ (1990), „Pesme“ (1993), „Gnezdo i kupola“ (1995), „Vazdušne freske“ (1999), „Lazareve lestve“ (2003) i brojna druga dela poetske proze, poetsko-dramska i knjige ogleda, uključujući prevode ruskih pesnika.
Šeatović je najavila da će Zadužbina obeležiti 125 od rođenja Desanke Maksimović i 30 svog rada svečanom akademijom „Iza štita poezije“ i izložbom „Moj svet“ 15. maja u NBS, kada će prvi put biti uručene zahvalnice zaslužnim ustanovama i pojedincima, koji su pomogli rad zadužbine i doprineli očuvanju lika i dela pesnikinje.
Podsetivši da je zadužbina tokom tri decenije objavila preko 112 izdanja knjiga i digitalizovala rukopise pesnikinje, Šeatović je rekla da su povodom dvostrukog jubileja izašle knjige poezije Maksimović „Tražim pomilovanje“, „Iza štita poezije“ i „Šumska ljuljaška“.
Autorka izložbe „Moj svet“ Mirjana Stanišić rekla je da će prvi put biti izloženi nekoliko rukopisa Maksimović, „uključujući poslednju pesmu, nedavno pronađenu“, naslovljenu „Početak pesme“, kao i njene beležnice, prepiska i drugo.