„Rusija je još 1995. godine jednostranom odlukom, koja nije bila usaglašen na nivou Zajedničke kontrolne komisije, smanjila brojnost sopstvenog kontigenta na dva moto-streljačka bataljona, iako ih je prvobitno bilo šest. Odnosno, trenutno je najviše 450 ruskih mirovnjaka stalno angažovano u zoni bezbednosti. Istovremeno, njihova regularna brojnost, propisana dokumentima komisije iznosi 3100 pripadnika”, saopštio je diplomata.
On je dodao da je povećanje broja ruskih mirovnjaka pravno moguće i da je takva opcija opravdana u slučaju provokacija i terorističke pretnje.
Prema njegovim rečima, broj pripadnika mirovnih snaga se može uvećati i na račun Rusa koji žive u PMR.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je da za sada nema reakcije Kremlja na molbu nepriznate PMR o povećanju broja ruskih mirovnjaka.
Ruske mirovne snage se nalaze u Pridnjestrovlju od 1992. godine, kada je završena aktivna faza vojnog sukoba u regionu. U Pridnjestrovlju je raspoređena i operativna grupa ruskih trupa koja čuva oružje i municiju i pomaže u sprovođenju mirovne misije.
Pridnjestrovlje, u kome su 60 odsto stanovnika Rusi i Ukrajinci, tražilo je otcepljenje od Moldavije i pre raspada SSSR-a strahujući da će se na talasu nacionalizma Moldavija pridružiti Rumuniji. Godine 1992, nakon neuspelog pokušaja moldavskih vlasti da silom reše problem, Pridnjestrovlje je praktično postalo teritorija koju ne kontroliše Kišinjev.