„Neverovatno je u kojoj meri je ruski rat protiv Ukrajine doprineo većem jedinstvu, pa čak i revitalizovao transatlantski savez. Nesuglasice iz 2021. godine povodom toga kako su Amerikanci napustili Avganistan, kao i oko alijanse Aukus ( misli se na događaj kada je Amerika preuzela od Francuske ugovor o isporuci podmornica Australiji u iznosu od 56 milijardi evra), kao i fundamentalne protivrečnosti perioda Trampove administracije - stvar su prošlosti“, napisao je Borel.
„Nažalost, jedinstvo NATO-a i G7 praćeno je sve većim političkim razlikama sa zemljama u razvoju“, nastavio je diplomata.
Ova neslaganja, on je nazvao „frustracijom i besom zemalja u razvoju izazvanim greškama Zapada u upravljanju globalizacijom“. Borel je takođe priznao da umesto da rešava globalne probleme, Zapad se brinuo o sopstvenim interesima.
Prema njegovim rečima, afričke zemlje ne mogu da shvate zašto su zapadne zemlje potrošile stotine milijardi evra za programe spasavanja zapadnih banaka u periodu 2008-2009. godine, na kupovinu vakcine protiv pandemije ili snabdevanje Ukrajine oružjem, dok za borbu protiv gladi ili rastućeg kreditnog duga afričkih zemalja nema novca.
U svom blogu, Borel poziva Zapad da počne da obraća više pažnje na probleme ostatka sveta kako bi ga vratio na svoju stranu.
Međutim, isti Borel je 24. aprila, govoreći u Briselu posle sastanka ministara spoljnih poslova EU, rekao da Brisel namerava da radi samo sa onim zemljama koje će stati na njegovu stranu u borbi protiv Rusije i Kine.