Izvršno telo Evropske unije je saošptilo da se tokom tog perioda ukrajinske žitarice mogu prodavati u bilo kojoj drugoj članici EU, osim u pomenutih pet, koje su se žalile da jeftina cena ukrajinskog žita nanosi štetu njihovim poljoprivrednicima.
Napominje se da se ovi proizvodi mogu i dalje ići tranzitom kroz ove zemlje po „uobičajenoj proceduri carinskog tranzita“.
Paralelno sa tim, Bugarska, Mađarska, Poljska i Slovačka obavezale su se da će ukinuti svoje jednostrane mere protiv pšenice, kukuruza, uljane repice, semena suncokreta i svih drugih proizvoda koji dolaze iz Ukrajine, navodi se u saopštenju.
Mere Komisije takođe uključuju i paket podrške vredan 100 miliona evra poljoprivrednicima u pet zemalja EU.
Premijeri pet zemalja Evropske unije su se krajem marta obratili šefici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen sa zahtevom da se umeša u krizu izazvanu prilivom žitarica iz Ukrajine. U pismu premijera Poljske, Mađarske, Rumunije, Bugarske i Slovačke navodi se da su „problemi povezani sa značajnim povećanjem ponude ukrajinskih proizvoda na tržištima zemalja-članica EU, a posebno onih koja se graniče sa Ukrajinom. Konkretno došlo je do neviđenoga rasta uvoza žitarica, uljarica, jaja, živine, šećera, soka od jabuke, bobičastog voća, jabuka, brašna, meda i testenina.