Grčki mediji prenose izjavu zahvalnosti Ivice Dačića, ministra spoljnih poslova Srbije i predsednika SPS-a, upućenu Sirizi i citiraju da je šef srpske diplomatije „duboko zahvalan grčkoj braći i prijateljima iz Sirize Aleksisu Ciprasu i Jorgosu Katrugalosu za njihovu bezrezervnu javnu podršku teritorijalnoj celovitosti i suverenitetu Srbije”.
U tekstovima na temu uzdržanog grčkog stava prilikom glasanja o prijemu tzv. Kosova u Savet Evrope koji je, kako podsećaju mediji izazvao burnu reakciju Beograda, ukazuje se na izjavu bivšeg šefa diplomatije u Ciprasovoj vladi Jorgosa Katrugalosa.
On je u ime partije kritikovao stav vlade istakavši da je on iznet bez konsultacija sa političkim snagama u zemlji, iako se njime, kako je rekao, bez objašnjenja menja čvrsti grčki stav povodom pitanja tzv. Kosova.
Takođe, podsećaju mediji, Katrugalos je istakao da Grčka uvek mora da promoviše mir i stabilnost na Balkanu, podržavajući obostrano prihvatljive korake i rešenja, te da uzdržani stav prilikom glasanja o prijemu tzv. Kosova u Savet Evrope ne doprinosi tom cilju i ujedno slabi ulogu posrednika koju bi Grčka trebalo da ima u regionu, prenosi „Politika“ u tekstu svog dopisnika iz Atine.
Grčki „Njuzbrejk” podvlači da je Beograd iznenađen i ogorčen jer, kako se navodi u tekstu, sve se dešava neposredno posle posete predsednice Katerine Sakelaropuli Srbiji, koja je u susretu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem iznela uveravanja da povodom pitanja nezavisnosti tzv. Kosova, grčka pozicija ostaje stabilna i nepromenjena.
U tekstu se naglašava da se u praksi ta pozicija nije potvrdila i da to „Kosovu ostavlja nadu na promenu grčkog stava”.
Ugledni „Katimerini” piše da je otkazano srpsko učešće na vojnoj vežbi „Orion 23”.
List navodi da se srpske specijalne jedinice nisu pojavile na ovoj multinacionalnoj vežbi pod komandom Generalštaba nacionalne odbrane i Komande za specijalno ratovanje Grčke.
U isto vreme, odvija se i vazduhoplovna vežba „Iniohos”, ali srpska jedinica nije došla, iako se prijavila učešće.