SRBIJA

Epilog sednice SB UN o Kosovu: Srbija iznela činjenice i argumente, Priština pucala u prazno

Srbija je uspela da na sednici SB UN kojim je predsedavala Rusija iznese činjenice o dešavanjima na KiM i ponašanju Prištine, i čini se da su je članice UN dobro razumele, za razliku od Prištine koja je iznela niz optužbi bez ijednog argumenta, ocena je bivšeg ambasadora Branka Brankovića.
Sputnik
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, na redovnoj sednici kojom je predsedavala Rusija razmotrio je novi šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu i Metohiji (UNMIK).

Srbija pred SB uspela da iznese istinu

Na sednici je govorio i srpski ministra spoljnih poslova Ivica Dačić koji je, prema rečima Branka Brankovića, bivšeg ambasadora i nekadašnjeg šefa naše misije pri Ujedinjenim nacijama, za naše stavove dobio podršku od svih velikih sila.
„Mi smo uspeli da u ovom trenutku jasno i glasno kažemo gde smo i šta smo i kakva je situacija na Kosovu i Metohiji, ko je tamo ugrožen i šta se dešava sa primenom međunarodnih sporazuma kada je reč o Albancima koji nisu ništa uradili,“ ističe Branković.
To je, napominje naš sagovornik, velika stvar jer se dobila mogućnost da se na sednici SB UN Briselski sporazum još jednom osnaži.
SRBIJA
„To mora da se odbije“: Oštra poruka Rusije na sednici SB UN o Kosovu
„S druge strane, Savet bezbednosti je čuo još mnogo detalja i podataka sa naše strane o tome kakvo je pravo stanje na KiM, što dezavuiše ono kako je Aljbin Kurti a i predstavnica Prištine predstavila stanje na KiM - otprilike kao da je sve u najboljem redu, uz kritiku upućenu Unmiku zato što im ta misija uglavnom smeta. Ali činjenica je da smo mi uspeli da detaljno objasnimo, što je značajna stvar u svakom smislu jer to što se dešava na SB to sve zemlje članice UN dobijaju, čitaju gledaju i prate,“ objašnjava sagovornik Sputnjika.

Vetar u leđa za briselske pregovore

Branković napominje da je posebno važno što smo izneli podatke da je 28 država povuklo priznanje Kosova i da samo 84 od 193 članice UN priznaje Kosovo kao nezavisnu državu.
SRBIJA
Dačić poručio u SB UN: Ne postoji način da Kosovo postane članica UN! /video/
„To su važne stavke da se čuju. Sad, reakcije pojedinih zemalja su bile različite, ali bitno je da su sve velike sile istakle da ZSO treba da se formira. To je ozbiljan i pozitivan stav za nas, što nam mnogo znači za pregovore koje nas očekuju 2. maja u Briselu,“ napominje Branković.
On takođe primećuje da je dobar deo rasprave bio usmeren na misiju Unmika, od toga da su Albanci mišljenja da je treba ukinuti pa preko stava da ga treba održati ali i stava da ga treba preispitati i dati mu neki novi sadržaj, što su napomenuli Britanci.
„Tako da to je zaključak da Unmik ostaje za sada takav kakav je ali ostaje i mogućnost da se o njemu raspravlja kasnije. Činjenica je da su svi sem Albanaca, bez obzira na nijanse u stavovima rekli da je Unmik potreban i da treba da i dalje ostane. To je, po meni, dosta značajno zbog naših zahteva da ne samo položaj, nego i aktivnost Unmika treba pojačati u izvršavanju svog zadatka a to je da obezbedi sigurnost na KiM,“ kaže Branković.
Priština ostala bez podrške za izgovoreno
Prema njegovim rečima, Srbija je uspela da uradi još jednu važni stvar, a to je da glasno kaže u Savetu bezbednosti ono što je za nas i najbitnije – šta zaista za nju znači Kosovo i Metohija.
„Zakucano je ponovo da Srbija neće priznati Kosovo kao nezavisnu državu, i da neće dozvoliti da postane član UN-a. To je još jedan jak argument za sve članice UN,“ napominje Branković.
Branković se osvrnuo i na, kako je rekao, prilično pogrešnu koncipiranu strategiju Prištine koju je iznela predstavnica privremenih institucija Donika Gervala a koja se svela na prozivke Rusije i Srbije.
„Oni nemaju šta da kažu i da pokažu. Oni se nadaju, traže i žele, ali činjenica je da u svemu tome i u toj oštrini Prištine, o situaciji na KiM i optužbi na naš račun nisu dobili direktnu podršku ni od Amerikanaca, ni od Britanaca, dakle, od onih koji najviše i podržavaju samoproglašenu nezavisnost Kosova. Nisu dobili podršku ni za šta što su izgovorili pred SB niti se bilo ko osvrnuo na njihove reči. Tako da je priča predstavnice Prištine da smo mi "mali Rusi", da smo počinili genocid i tako dalje bila priča u prazno,“ primećuje Branković.
Sagovornik Sputnjika ističe da je veoma važno što smo od Rusije, Kine i drugih nama prijateljskih sila čuli njihov stav po pitanju stanju na KiM koji je jasno pokazao da su uz nas.

Pokazalo se da Rusija stoji uz nas

„Rusi su rekli da svaki sporazum mora da prođe kroz SB UN što je veoma važno jer Rezolucija 12 44 postoji, iako se ne primenjuje u punoj meri. I svaki budući sporazum koji bude bio, kako Rusi kažu, treba da utvrdi SB UN, što je jako dobro. Da je tako bilo i s Briselskim sporazumom siguran sam da bi njegova primena bila drugačija nego što je sada,“ smatra Branković.
On zaključuje da je epilog ove sednice taj da su sve države koje su podržale opstanak međunarodnih civilnih i vojnih misija na KiM koje su pod ingerencijama UN, to jest Rezolucije 12 44 SB UN, u stvari potvrdile i podržale naše stavove da je Kosovo i Metohija teritorija Srbije pod protektoratom Ujedinjenih nacija a ne neka nezavisna država.
Inače, poslednja sednica Saveta bezbednosti UN o radu misije Unmik bila je održana u oktobru prošle godine.
SRBIJA
Gervala tvrdi da joj na SB UN nisu dali da govori na albanskom, predstavnik Rusije joj odgovorio
SRBIJA
Dačić poručio Gervali: Da je Kosovo albansko, imali bi svoju reč za njega, ne bi koristili srpsku
SVET
Rasprava o Kosovu u SB UN: Japan i Britanija zatražili preispitivanje mandata Unmika
Komentar