RUSIJA

Lavrov: Praktično ništa nije urađeno na ispunjavanju ruskog dela prehrambenog sporazuma

Do sada praktično ništa nije urađeno na ispunjavanju ruskog dela prehrambenog sporazuma, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Sputnik
„Što se tiče drugog, neodvojivog dela inicijative gospodina (generalnog sekretara UN Antonija) Gutereša, odnosno uklanjanje svih prepreka za izvoz ruskog đubriva i žitarica, tu praktično ništa nije urađeno“, rekao je Lavrov na brifingu u Havani.
On je dodao da bi za Evropsku uniju u trenutnoj situaciji suviška ukrajinskih žitarica i hrane na svojim tržištima bilo poštenije da, umesto da plaća kompenzacije poljoprivrednicima, ovo žito otkupi po povoljnim cenama i besplatno ga isporuči zemljama kojima je potrebno.
Prema njegovim rečima, Moskva pronalazi načine da isporučuje hranu i đubrivo na svetska tržišta, ali to se ne radi zahvaljujući, već uprkos inicijativama UN.
„Pronalazimo mogućnosti i prilično smo aktivni u slanju naših proizvoda i đubriva na svetska tržišta. Ali, ponavljam, sve se to radi ne u okviru, već uprkos inicijativi generalnog sekretara (UN)“, naglasio je Lavrov.

Prehrambeni sporazum

Prehrambeni sporazum, koji su u Istanbulu 22. jula 2022. godine potpisali predstavnici Ujedinjenih nacija, Rusije, Turske i Ukrajine, predviđa izvoz ukrajinske pšenice, hrane i đubriva preko Crnog mora iz tri ukrajinske luke: Černomorsk, Odesu i Južni. Koordinacijom kretanja brodova bavi se Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu.
Sporazum je važio do 18. novembra 2022, ali je podrazumevao automatsko produženje za 120 dana do 18. marta, u slučaju da se nijedna strana tome ne protivi. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da „nikakve takve primedbe nisu dobijene“, uz napomenu da ruska strana dozvoljava tehničko proširenje „crnomorske inicijative“ za izvoz ukrajinskog žita bez ikakvih promena u terminima i obimu.
Zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Veršinjin izjavio je 13. marta, nakon pregovora sa predstavnicima UN o situaciji sa prehrambenim sporazumom, da se Rusija ne protivi novom produžavanju „crnomorske inicijative“, posle isteka drugog roka – 18. marta, ali samo na 60 dana.
Sâm prehrambeni sporazum je sastavni deo paketa koji, između ostalog, predviđa deblokadu ruskog izvoza hrane i đubriva. Moskva je isticala da je upravo to ono što nije bilo sprovedeno. Pri tome su iz UN dobijana uveravanja da će ograničenja biti ukinuta.
SVET
Mediji: EU spremna da zabrani uvoz žita iz Ukrajine
Komentar