Tim povodom, akademik Slavenko Terzić izjavio je za Sputnjik da je članstvo u Ruskoj akademiji nauka doživeo kao izuzetno lično priznanje, ali i priznanje srpskoj istorijskoj nauci u celini.
Akademiku Slavenku Terziću uručena diploma Ruske akademije nauka
© Foto : Ustupljeno Sputnjiku
Reč je o Akademiji koja će, napomenuo je, početkom sledeće godine obeležiti tri veka svoga postojanja. Osnovana je, kao što je poznato, ukazom ruskog imperatora Petra Prvog 28. januara (8. februara) 1724. godine – smatra se pod ranijim podsticajem filozofa Lajbnica.
Akademik Terzić jedan je od dvadeset „najmudrijih glava“ srpske nauke koji su imali čast da postanu inostrani članovi Ruske akademije nauka.
© Sputnik / Lola Đorđević
Prema raspoloživim podacima, dvadesetak Srba su bili članovi Ruske akademije nauka – počev od Ruđera Boškovića i Vuka Karadžića, preko Stojana Novakovića, Milana Đ. Milićevića, Ljubomira Stojanovića, Aleksandra Belića, Vase Čubrilovića, Pavla Ivića i drugih pa do Slobodana Vujića i Lazara Davidovića u novije vreme.
Jedan broj članova Ruske akademije nauka bili su poreklom Srbi, ali ruski državljani kao što su bili: Atanasije Stojković (rektor Univerziteta u Harkovu), Teodor Janković de Mirijevo (Mirijevski), Vladimir Pičeta (sin mostarskog Srbina).