„Zapadu je nanet trostruki udarac. Visoke cene nafte će stimulisati inflaciju. Odluka OPEK plusa govori o tome da Saudijska Arabija okreće leđa Zapadu, a lice prema Kini. Rast cena nafte će olabaviti i sankcije protiv Rusije čiji će prihodi rasti“, navodi se u članku.
U odnosima sa Rijadom će jedan od glavnih pobednika, najverovatnije, biti predsednik Rusije Vladimir Putin. Analitičar Bendžamin Hilgenštok je predstavio izveštaj u kome se navodi da povećanje cene sirove nafte za jedan dolar povećava prihode Rusije za oko 2,7 milijardi dolara godišnje.
U članku se navodi, da su zapadne sankcije na rusko gorivo zakasnile. One su počele da deluju tek u decembru 2022. godine, međutim, kada su prihodi Moskve počeli da padaju „umešao se OPEK i ponovo ih podstakao“.
„Dok Rusija zarađuje, Zapad slabi pod pritiscima inflacije“, ističe se u članku.
Nakon ministarskog sastanka 3. aprila nadzornog odbora OPEK plus je saopšteno da će dodatno dobrovoljno smanjenje proizvodnje nafte nekoliko zemalja alijanse zajedno sa Rusijom do kraja 2023. godine iznositi 1,66 miliona barela dnevno. Dan ranije je devet država u okviru OPEK plusa, uključujući Saudijsku Arabiju, najavilo dodatno dobrovoljno smanjenje proizvodnje nafte počev od maja do kraja 2023. godine.