Ovu svetinju, sredinom 11. veka, osnovali su Prepodobni Antonije i Teodosije Pečerski.
Na teritoriji lavre nalazi se 13 hramova, od toga šest podzemnih, i tri zvonare. Izgrađene su u vizantijskom stilu a, one kasnijeg datuma, u duhu ukrajinskog baroka. Lavra se nalazi na dva visoka brda između kojih vodi jarak koji je deli na Gornju i Donju, a u poslednjoj se nalaze Bliže i Dalje kripte.
U kriptama, čija dužina hodnika premašuje pola kilometara, smeštene su mošti kijevsko-pečerskih svetaca: u Bližim kriptama – 73 podvižnika, u Daljim – 49. U Lavri su sahranjeni i brojni istaknuti laici, među kojima je Petar Stolipin, nekadašnji predsednik vlade u Ruskoj imperiji koji je ubijen 1911.godine.
Na teritoriji Gornje lavre smešten je Nacionalno-istorijsko kulturni kompleks koji zauzima teritoriju od 23,36 hektara. U njemu se nalazi ukupno 144 spomenika istorije i kulture, a kolekcija njegovog muzejskog fonda broji više od 70.000 eksponata. U strukturu tog kompleksa uzlaze muzej istorije Kijevsko-pečerske lavre u kom se nalaze između ostalog zbirka vrednih knjiga, predmetni narodne dekorativne umetnosti, dragoceni predmeti...
Od početka devedesetih godina na teritoriji Donje lavre aktivan je Sveto-uspenski Kijevsko-pečerski muški stavropigijalni manastir, rezidencija mitropolita kijevskog i Kijevska duhovna akademija. Zajednica lavre je pod jurisdikcijom kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, a njen namesnik je od 1994.godine mitropolit Pavel (Lebed).
Podzemni i nadzemni manastiri
Na teritoriji Gornje Lavre nalazi se Uspenski sabor u kom se nalaze mošti Svetog Stefana – prvog hrišćanskog mučenika za veru, Porta crkve Svete Trojice, Trapezni hram Prepodobnog Antonija i Teodosija Pečerskog, kao i Nacionalni istorijski i kulturni rezervat.
Kod Trapeznog hrama sahranjen čuveni ruski državnik i reformator Petar Stolipin.
Što se tiče Donje Lavre, na njenoj teritoriji nalazi se pet nadzemnih i šest podzemnih pravoslavnih crkava, kompleks kripti i funkcionalni manastir u kom živi više od dvesta monaha.
Podzemni hramovi Donje Lavre:
1.
Crkva Prepodobnog Antonija (nalazi se u Bližim kriptama)2.
Crkva Vavedenja u hram Presvete Bogorodice (nalazi se u Bližim kriptama)3.
Crkva Prepodobnog Varlaama (nalazi se u Bližim kriptama)Crkva4.
Prepodobnog Teodosija (nalazi se u Daljim kriptama)5.
Crkva Hristovog Rođenja6.
Crkva Blagoveštenja Presvete BogorodiceNadzemni hramovi Donje Lavre:
1.
Crkva Vozdviženja Časnoga Krsta2.
Crkva Svih Prepodobnih Pečerskih3.
Crkva u čast ikone majke Božije „Živonosni Istočnik“4.
Crkva Rođenja Presvete Bogorodice5.
Crkva Prepodobnog Agapita PečerskogKo je sahranjen u Bližim i Daljim kriptama
Osim pravoslavnih hramova koji se nalaze u Bližim i Daljim kriptama, tamo su i mošti svetih podvižnika.
Što se tiče Bližih kripti, one su iskopane na dubini od pet do deset metara. Ukupna dužina njihovih hodnika je oko 400 metara. U Bližim kriptama počivaju mošti sedamdeset i tri svetitelja. Među ovim svecima nalaze se mošti Prepodobnog Antonija Pečerskog. Takođe, mnogi vernici dolaze ovde da se mole monahu Damjanu Celebniku, Nestoru Letopiscu, monahu Jovanu Mnogostradalnom, praunuku Jaroslava Mudrog – Nikolaju Svjatoši, ikonopiscu Alipiju, kao i doktoru i svetitelju Agapitu Pečerskom.
Osim njihovih moštiju, u ovim kriptama nalaze se mošti i mnogih drugih svetitelja Božijih, među kojima su mošti monaha-ratnika Ilje Muromca i monaha Marka Pečerskog.
Što se tiče Daljih kripti, one izgledaju nešto „skromnije“ u poređenju sa prethodnim. Iskopane su na dubini od dvadeset metara. Ukupna dužina hodnika ovih kripti dostiže 292 metra. Ove kripte se nazivaju i Teodosijevim - u čast igumana Teodosija, jednog od osnivača Lavre u 11. veku.
U Daljim kriptama nalaze se mošti igumana Teodosija, prepodobnog Agatona Čudotvorca, moskovskog mitropolita Vladimira (Bogojavljenskog), Arsenija Trudoljubivog, prepodobnog Ahila i mnogih drugih svetitelja poput mitropolita Pavla Toboljskog.
Treba napomenuti da su Dalje kripte, kao i Kijevsko-pečerska lavra uopšte, poznati i po dvanaest mirotočivih glava – moštima bezimenih pravoslavih svetitelja.