„Ne možemo da zanemarimo nuklearne potencijale kojima raspolažu Velika Britanija i Francuska. Naravno, bilo bi moguće priključiti te zemlje Sporazumu o strateškom ofanzivnom oružju kada bi postojala politička volja sa njihove strane. Mislim da bi se u tom slučaju pronašle i pravne metode i odgovarajuće formulacije koje bi to omogućile. Ali, iskreno rečeno, ne verujem u zdrav razum i konstruktivan pristup u Londonu i Parizu. Mi ćemo i dalje da insistiramo na tome da bez odgovarajućeg, adekvatnog razmatranja potencijala i mogućnosti tih zemalja – najbližih saveznika SAD u NATO-u – nije moguć dalji napredak u toj ključnoj sferi“, rekao je Rjabkov u intervjuu za „RT Arabik“.
Kako je dodao, u svakom slučaju nuklearni potencijali Francuske i Velike Britanije moraju biti uneti u buduću novu jednačinu bezbednosti i strateške stabilnosti „jer bez te održive kontrole naoružanja ništa neće uspeti“.
Rjabkov je poručio da bi Rusija mogla da se vrati radu na sporazumu START ako SAD revidiraju neprihvatljivu politiku prema Rusiji koja je usmerena na eskalaciju.
On je istakao da situacija sa Sporazumom o smanjenju strateškog ofanzivnog oružja neće uticati na sposobnost Rusije da nastavi da osigurava svoju nacionalnu bezbednost.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 21. februara objavio da Moskva obustavlja učešće u START-u, ali da ne istupa iz njega. On je naglasio da pre nego što se ponovo pokrene pitanje nastavka rada u okviru tog sporazuma ruska strana treba da razume kako će u njega biti uračunati arsenali ne samo SAD, nego i drugih nuklearnih država, članica NATO-a, odnosno Francuske i Velike Britanije. Putin je 1. marta potpisao zakon o obustavljanju učešća Rusije u START-u.