Prema pravilniku parlamenta, da bi se zvanično povukao nacrt zakona koji je usvojen u prvom čitanju, mora se „poništiti“ većinom glasova u drugom čitanju.
Kako je saopštio predsednik parlamenta Šalva Papuašvili, 35 poslanika glasalo je protiv zakona, a jedan je bio „za“.
U međuvremenu, ljudi se ponovo okupljaju kod zgrade parlamenta.
Parlament Gruzije je 7. marta u prvom čitanju usvojio prvu verziju nacrta zakona o stranim agentima. Nakon toga su u Tbilisiju počeli masovni protesti koje je policija rasterala suzavcem i vodenim topovima. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, na skupovima 7. i 8. marta privedene su 133 osobe.
Američki Stejt department pozvao je vlast u Gruziji i demonstrante, koji protestuju zbog nacrta zakona o stranim agentima, na uzdržanost. U Vašingtonu su istakli da su duboko zabrinuti zbog nacrta zakona koji je, kako su rekli, „inspirisan Kremljom“.
Gruzijske vlasti su juče saopštile da povlače predlog zakona iz parlamenta, ali su opozicionari upozorili da će se protesti nastaviti.
Nacrt zakona „O transparentnosti stranog uticaja" predviđeno je formiranje registra nevladinih organizacija, medija i subjekata koji dobijaju sredstva od strane države. Inicijatori su saopštili da je reč o blažoj verziji zakona iz 1938. koji je na snazi u SAD, ali su opozicija i američka ambasadorka u Gruziji Keli Degnan saopštili da ta dva dokumenta nemaju ništa zajedničko. Po njihovom mišljenju, predlog zakona ponavlja glavne odredbe ruskog zakona o stranim agentima.