U saopštenju se navodi da su, uprkos mnogobrojnim upozorenjima, demonstranti nastavili nasilničko ponašanje i oglušili su se o instrukcije policije, nakon čega je ona upotrebila srazmernu silu.
U Tbilisiju su ispred zgrade parlementa, od jutra otpočeli protesti, čiji učesnici istupaju protiv usvajanja nacrta zakona o stranim agentima, koji je sinoć bio usvojen u prvom čitanju.
Nakon završetka glasanja, oko zgrade zakonodavnog organa stigle su specijalne jedinice koje do ovog trenutka rasteruju demonstrante suzavcem i vodenim topovima.
Administracije predsednice Gruzije Salome Zurabišvili saopštila je da je ona zbog protesta u Tbilisiju otkazala sve svoje sastanke u okviru radne posete Sjedinjenim Američkim Državama i sprema se da se obrati građanima zemlje.
Vašington prati situaciju u Gruziju
Portparol Stejt departmenta Ned Prajs prokomentarisao je dešavanja u Tbilisiju rečima da gruzijska Vlada ne treba da ometa mirne demonstracije građane zbog zakona „O transparentnosti stranog uticaja“.
On je istakao da u Vašingtonu prate situaciju u Gruziju i poručio da su „SAD uz one koji mirno sprovode svoja prava na okupljanje i slobodu govora“.
Prajs je, pored toga, poručio da bi odgovorni za gušenje protesta u Gruziji mogli potpasti pod američke sankcije.
„Imamo niz sredstava koji nam omogućavaju da bilo koji čovek u bilo kojoj zemlji odgovara zbog mešanja u sprovođenje onoga što predstavlja univerzalno ljudsko pravo“, ocenio je Prajs na brifingu.
Prema njegovim rečima, usvajanje zakona „O transparentnosti stranog uticaja“ u Gruziji može da ugrozi partnerstvo Vašingtona i Tbilisija.
Prema njegovim rečima, usvajanje pomenutog zakona označilo bi korak u suprotnom smeru u pogledu evroatlantskih težnji te zemlje.
Zakon, ako bude usvojen, predviđa stvaranje registra organizacija i medija koji se finansiraju iz inostranstva.
Jedan broj poslanika smatra da ovaj zakon udaljava zemlju od EU.