Portparol Vlade takođe je istakao da se nemačko tužilaštvo bavi istragom ovog predmeta od početka oktobra 2022. godine i predstavlja nadležnu službu za ovaj slučaj.
„Pored toga, istraga o eksplozijama nastavlja se u Švedskoj i Danskoj pod okriljem njihovih vlasti. Pre nekoliko dana, Švedska, Danska i Nemačka informisale su Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija da se istrage nastavljaju i da konačnog rezultata još nema“, dodali su u nemačkoj Vladi.
Prethodno je „Njujork tajms“, pozivajući se na izvore u američkoj administraciji objavio da su američki zvaničnici saopštili da nisu pronađeni nikakvi dokazi navodne umešanosti ruskih vlasti u napade na gasovode „Severni tok“. List navodi da novi obaveštajni podaci daju osnova da se pretpostavi da neka proukrajinska grupa stoji iza napada na gasovode.
Incident na gasovodima
Oštećenja na tri od četiri kraka gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ otkrivena su 26. septembra prošle godine. Nemačka, Danska i Švedska ne isključuju mogućnost da je reč o ciljanoj diverziji. Operator „Severnog toka“, kompanija „Nord strim AG“, saopštio je da je na gasovodima pričinjena neviđena materijalna šteta i da je nemoguće oceniti kada će oni biti popravljeni.
Američki novinar Simor Herš je 8. feburara objavio tekst o svojoj istrazi eksplozija na gasnim magistralama „Severnog toka“. U članku Herš navodi da su američki ronioci tokom vojnih vežbi NATO-a „Baltops“ na leto 2022. godine pod cevovode „Severnog toka“ postavili eksploziv, koji su tri meseca kasnije aktivirali Norvežani.
Pentagon i Bela kuća su saopštili da SAD nemaju veze s tim, a Stejt department je pozvao da se veruje stavu Amerike.