Tabakovićeva je, na otvaranju jubilarnog 30 Kopaonik biznis foruma, ukazala da dostiže višedecenijske maksimume u velikom broju zemalja, a da su u Srbiji u 2022. na inflaciju najviše uticali cene energenata i hrane.
„U Srbiji nismo zakasnili sa reakcijom, postepeno smo od oktobra 2021. godine zaoštravali monetarne uslove, prvo povećanjem izvršne repo stope. Monetarne uslove prilagođavamo češće i to nam daje fleksibilnost u vođenju monetarne politike“, rekla je Tabakovićeva.
Podsetila je da je od aprila prošle godine referentna kamatna stopa povećana sa jedan odsto na 5,5 odsto.
„Pomogli smo i otplatu kredita, a mere Vlade Srbije ublažiće uticaj troškovnih pritisaka iz inostranstva na građane i privredu“.
Govoreći o očekivanjima za naredni period, rekla je da rizici u svetu ostaju, ali da nove projekcije u odnosu na treći lanjski kvartal daju razloge za optimizam.
„I u Srbiji februarske makro projekcije ukazuju na popravljanje u svim segmentima, projektovana inflacije je prvi put za poslednje dve godine niža nego u prethodnoj projekciji. Krajem ove godine bi trebalo da bude duplo niža nego na početku godine“, kazala je Tabakovićeva.
Inflacija bi 2023. i 2024. godine, prema njenim rečima, trebalo da bude niža od projektovane.