„Vašington je još jednom pokazao da je osnovni princip njegove politike da koristi druge zemlje kako bi postigao svoje interese. SAD prisiljavaju evropske države da finansiraju kijevski režim pa čak i po cenu dobrobiti svojih građana. Međutim, kako se ispostavilo, Amerika ima značajno manje troškova od ostalih“, napisao je on na Telegramu.
Prema rečima Volodina, SAD su na 12 mestu po potrošnji u cilju podrške Ukrajini, njeni troškovi su 0,37 odsto BDP-a. Pritom, Poljska troši 2,10 odsto BDP-a, zatim slede Estonija, Letonija, Češka, Litvanija, Slovačka, Bugarska, Malta, Norveška, Rumunija i Kipar.
Osim toga, zemlje Evropske unije snose dodatne troškove zbog antiruskih sankcija koje su kao bumerang pogodile njihovu ekonomiju. Tako je opšti obim podrške evropskoj energetici iznosio 571 milijardu evra. Nemačku je to koštalo 7,2 odsto BDP-a, naglasio je Volodin.
„Lideri EU, nastavljajući da isporučuju oružje Kijevu, deluju uprkos nacionalnim interesima na račun svojih građana“, zaključio je on.
Kako je više puta podvlačio predsednik Rusije Vladimir Putin, Rusija ne želi da rasplamsa konflikt u Ukrajini, već da ga okonča. Međutim, zapadne zemlje stalno govore o potrebi da se nastave sukobi, jačaju isporuke oružja i obučavaju ukrajinske vojnike na svojoj teritoriji. U Moskvi su više puta izjavljivali da zapadna vojna pomoć ne obećava Ukrajini ništa dobro i samo odlaže sukob, a transport oružja postaje legitimna meta za rusku vojsku.