Kako je saopšteno, bor-neutronska terapija je perspektivna visokotehnološka metoda lečenja tumora raka, koja se sastoji od akumulacije stabilnog neradioaktivnog izotopa bor-10 u ćelijama tumora i zračenja neutronima.
Kao rezultat apsorpcije neutrona borom, dolazi do nuklearne reakcije, oslobađajući 84 odsto reakcione energije upravo u ćeliji koja je sadržala jezgro bora, što dovodi do njenog uništenja. Prve klinike su već otvorene u Japanu, Kini i Južnoj Koreji, a očekuje se otvaranje klinike u Rusiji.
„Izvesno je da 100 odsto energije nuklearne reakcije u ćelijama tumora se može dostići zamenom bor-10 na litijum-6, ali iz više razloga niko nije sproveo naučna istraživanja kako bi razvio ovu ideju“, navodi se u saopštenju.
Eksperti Instituta kliničke i eksperimentalne limfologije RAN i Instituta nuklearne fizike RAN pokazali su na životinjama u laboratorijskim uslovima, da se litijum može nagomilati u ćelijama tumora u koncentraciji koja je dovoljna za sprovođenje terapije.
U Institutu su naveli da je moguće da će ta istraživanja postati prvi korak razvoja litijum-neutronske terapije širom sveta, koja će imati novi kvalitet - 100 odsto isporuke doze ćelijama tumora.
„Unikatnost ovog istraživanja je u tome što će se istraživanje sprovesti prvi put u svetu“, naveli su u ruskom Institutu.
U Rusiji je počeo sa radom državni program za ubrzavanje izvora neutrona koji su izgrađeni u Instituta za nuklearnu fiziku RAN i on se sada nalazi u kliničkoj fazi. Plan je da se klinička i predklinička ispitivanja održe u Nacionalnom centru za onkologiju „Blohin“ krajem 2024. godine.