Prema njegovim rečima, neke države članice Evropske unije „očajnički nude inicijative za uvođenje sankcija ‘Rosatomu’, protiv partnera ‘Rosatoma’, rukovodilaca kompanije i za ograničenje saradnje u nuklearnoj oblasti između Rusije i članica EU“.
„Mi se sa tim nikada nećemo složiti. To je ono čemu ćemo se neizostavno usprotiviti, ako takve stavke budu uključene u bilo kakve sankcione mere. Ovog puta, kad je u pitanju 10. paket sankcija, bilo je veoma snažnih pokušaja da se uvedu sankcije na nuklearnu energiju, ali bili smo uporni i nismo to dozvolili“, naglasio je Sijarto.
Projekat „Pakš 2“ mogao bi da kasni zbog Nemačke?
Mađarski premijer se osvrnuo i na izgradnju novih blokova nuklearne elektrane „Pakš 2“, najavivši da Mađarska računa da će komercijalna eksploatacija reaktora početi 2030-2031. godine.
Političar je dodao da neke zemlje EU smatraju pitanje saradnje sa Rusijom u oblasti energetike političkim pitanjem. Ministar smatra da energetiku ne treba ocenjivati ni kao političko, ni kao ideološko pitanje.
Sijarto je podsetio da nemačke vlasti blokiraju ispunjenje ugovora koji su potpisali „Rosatom“ i „Simens enerdži“, na osnovu koga nemačka kompanija Simens enerdži“ treba da isporuči sistem za upravljanje nuklearnom elektranom.
Prema njegovim rečima, ovakvo ponašanje nemačkih vlasti je očigledno zadiranje u suverenitet Mađarske.
„Za nas je energetska bezbednost pitanje suvereniteta. Nećemo dozvoliti nikome da se u to meša“, poručio je Sijarto.
Slični koraci Nemačke, smatra premijer, mogli bi uticati na kašnjenje realizacije projekta „Pakš 2“, ali, Sijarto ne vidi znakove toga.