Problem je što je Evropa nedovoljno finansirala svoje oružane snage, navodi list. Iako je NATO još 2014. godine postavio cilj svojim članicama da izdvajaju za odbranu 2 odsto BDP-a, do 2022. godine samo devet zemalja je dostiglo ovaj nivo: Grčka, Poljska, Litvanija, Estonija, Velika Britanija, Hrvatska i Slovačka.
Kao rezultat toga, EU ne može ni da sakupi 62 tenka za kompletiranje dva bataljona, primećuje list. U Evropi postoji oko 2.000 tenkova "leopard" - uglavnom vozila ovog modela su obećana Ukrajini.
Prema podacima The New York Times, Nemačka je rekla da će obezbediti 18 tenkova, Poljska 14, Švedska i Španija po 10. U Stokholmu je ideja o prebacivanju vozila naišla na otpor vojske, u Španiji je potrebna popravka tenkova, a slanju se protivi i levičarska politička partija Podemos, piše list.
List napominje da čak i ako EU sada ispuni svoja obećanja, onda će u budućnosti biti problem sa zamenom onih tenkova koji budu uništeni ili oštećeni na frontu.
Ove zime su mnogi saveznici obećali Ukrajini da će joj isporučiti tenkove. Pored EU, u koaliciju su ušli i SAD (Abrams), Velika Britanija (Čelendžer), Kanada (Leopard) i dr. Poljska je 24. februara saopštila da je već prebacila svoje tenkove u Ukrajinu.
Ruska strana je osudila odluku Zapada da pomogne Kijevu. Kremlj je saopštio da će ove isporuke „stvoriti nove probleme Ukrajini i ukrajinskom narodu“, ali da neće moći da promene tok specijalne operacije.