„Kina je predložila ovaj plan bez ijednog razgovora između predsednika Si Đinpinga i (ukrajinskog) predsednika Zelenskog“, rekao je Salivan na En-Bi-Siju.
"Kinezi dosta razgovaraju sa Rusima, ali na najvišim nivoima ne razgovaraju sa ukrajinskom stranom. Veoma je teško predlagati takvu mirovnu inicijativu, kada postoji takva jednostrana diplomatija", dodao je Salivan.
Govoreći o odnosima između SAD i Kine, on je priznao da postoje problemi u komunikaciji između zemalja, posebno između vojski. Istovremeno, Salivan uverava da je Vašington uvek spreman za komunikaciju kako bi se izbegla eskalacija, pogrešne procene i greške, ali Peking ne izlazi u susret.
Na pitanje da li su u bliskoj budućnosti zakazani pregovori Si Đinpinga i Džozefa Bajdena, savetnik američkog predsednika je odgovorio negativno.
Međutim, Salivan je dodao: „Očekujem da će razgovarati u nekom trenutku u ne tako dalekoj budućnosti".
U drugom intervjuu za Si-En-En, Salivan je upitan o poziciji Sjedinjenih Država u slučaju da Kina isporuči oružje Rusiji. On je odgovorio da će se u tom slučaju Peking suočiti sa odmazdom. "Ako se to sprovede, biće stvarnih posledica po Kinu. I mislim da rukovodstvo Kine to vaga kada donosi odluku", rekao je Saliven.
Ranije ove nedelje, kinesko ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je na prekid neprijateljstava u Ukrajini i početak pregovaračkog procesa.