„Baloni kojima upravljamo ne razlikuju se od balona za 10 do 15 dolara koje deca kupuju za zabave i nisu posebno dizajnirani u naučne svrhe“, rekao je za „Politiko“ član grupe koji je insistirao na anonimnosti.
Raketa kojom je američki borbeni avion oborio objekat iznad Jukona košta oko 400.000 dolara, a taj objekt je jedna od tri nepoznate letelice koje su oborene tokom prošlog vikenda.
Iako američki zvaničnici još nisu potvrdili šta su tačno oborili, predsednik SAD Džozef Bajden rekao je u četvrtak da su to najverojatnije baloni povezani sa privatnim firmama ili uključeni u naučno istraživanje.
Grupa navodi da je jedan od njihovih balona nestao blizu Aljaske u subotu, istog dana kada je F-22 oborio objekt iznad Jukona.
„Kad sam čuo da je to bio srebrni predmet s pričvršćenim teretom, pomislio sam kako bi to mogao da bude jedan od naših balona“, rekao je izvor „Politika“.
On je potvrdio da su vladini službenici razgovarali sa nekim od članova te grupe, a portparol Severne komande američke protivvazdušne odbrane izjavio je da je FBI kontaktirao klub.
Grupa hobista mesecima je pratila svoj balon pomoću antene pričvršćene na letelicu, koristeći GPS kako bi procenili gde se nalazi. Na osnovu njihovih podataka, balon je trebalo da bude iznad Aljaske kada se isključio.