Na adresu predsednika Srbije povodom Dana državnosti Srbije stigle su mnogobrojne čestitke, ali su najviše pažnje, izazvale one od ruskog i američkog predsednika Vladimira Putina i Džozefa Bajdena, koje se doduše teško mogu porediti.
„Diplomatske“ čestitke
Đorđe Vukadinović, politički analitičar i urednik portala Nova srpska politička misao, ovako komentariše šta su to Bajden a šta Putin poželeli ili poručili Srbiji kroz čestitke:
„Čestitke ovog tipa treba da su deo protokolarnih aktivnosti država i diplomatskih predstavništava i imaju neku uobičajenu formi, ali se i u unutar te diplomatske forme mnogo toga može i pročitati i shvatiti o odnosima između država i odnosima onih koji primaju čestitke,“ objašnjava Vukadinović.
Naš sagovornik podseća da su čestitke za Dan državnosti Srbije koje stižu na našu adresu iz Vašingtona poslednjih godina i za mandata Donalda Trampa, i za mandata Bajdena u biti vrlo slične.
„Prošlogodišnja Bajdenova i ovogodišnja se u malome razlikuju ali suština je da sve američke čestitke u sebi, što im je svojstveno, imaju dozu cinizma, nepraktičnosti, čak i brutalnosti jer su osim onog opšteg - bliskosti i dobre volje i želje za saradnjom sadržale i kada se tiče Kosova i Metohije očekivanja da se to pitanje reši uzajamnim priznanjem,“ podseća Vukadinović.
Ovogodišnja čestitka iz Vašingtona Srbiji, kaže naš sagovornik, imala je i dodatne „želje i opomene“.
Želje i opomene
„Ove godine Bajden je poslao malo drugačiju čestitku, ne znam da li je to utešno ili ne, jer nije više akcenat na uzajamnom priznanju Kosova i Srbije, ali se neuobičajeno za ovakav vid komunikacije pominju stvari za koje Bajden i Amerika daju podršku. Interesantno je da se u njihovoj čestitki našlo i mesta i za difersifikaciju izvora energije, to jest snabdevanja istom, a ono što posebno bode oči je podrška za normalizaciju odnosa sa Kosmetom. Dodatno je bizarno i to što se pominje podrška naroda u Ukrajini, kao i potreba da se ukaže na potrebu za kažnjavanjem Rusije zbog “nepravednog i ničim izazvanog rata protiv Ukrajine,“ citira Vukadinović deo Bajdenove čestitke Srbiji povodom Dana državnosti.
„Sve to se završava praktično pozivom na kažnjavanje Rusije je u čestitki našem predsedniku povodom proslave našeg Dana državnosti… Brutalno je i neiskreno kako to pokušavaju da opravdaju na društvenim mrežama, ali i u tome po meni treba imati granice. Žalosno je da Bajden uopšte tako misli. Posebno treba skrenuti pažnju da se u američkoj čestitki francusko-nemački, odnosno evropski plan za KiM tretira kao nešto što je Srbija već prihvatila, odnosno, pominju podršku našoj podršci tom planu,“ ističe Vukadinović.
Izbalansiran stav Rusije
Čestitka Amerike, kako ističe naš sagovornik, tako slikovito i jasno govori o njihovom odnosu prema nama i njihovim očekivanjima od nas. S druge strane, čestitka iz Pekinga, i pre svega iz Moskve su u sasvim u drugom tonu.
„Čestitka predsednika Putina je uravnotežena u odnosu na prethodne godine koje jesu diplomatske, gde se izražava uobičajena želja za saradnjom, dobrim odnosima i gde se Srbija ističe kao značajan partner. Doduše, ima jedna formulacija koja deluje ujedno i pohvalno ali pomalo i upozoravajuće a to je da visoko ceni izbalansirani spoljnopolitički stav Srbije koji Beograd sprovodi u aktuelnim međunarodnim složenim okolnostima. To je takođe interesna poruka ali ne pretnja, već prosto poruka da se napori Beograda cene uprkos pritiscima,“ smatra Vukadinović.