Dodela statusa kandidata za EU Ukrajini bila je politička odluka, piše Kron i upozorava da će „put Kijeva ka Evropi biti dugačak“, jer postoji čitav niz prepreka zbog kojih bi proces mogao da traje godinama.
Jedan od preduslova za stupanje u EU jeste pravni sistem koji funkcioniše, kao i princip raspodele vlast, uz garanciju poštovanja demokratskih pravila na svim nivoima.
Neophodno je, takođe, kako podseća autor, razviti ekonomiju do tog stepena da, nakon stupanja u EU, zemlja može da izdrži konkurenciju na unutrašnjem tržištu.
Evropska unija ne može da odustane od takvih kriterijuma, jer od njih zavisi njeno funkcionisanje, pa i opstanak, zaključuje Kron.
Zelenski je u četvrtak u Briselu nastupio na specijalnoj plenarnoj sednici Evropskog parlamenta, koji je prethodio dvodnevnom susretu šefova država i vlada Evropske unije.
Zelenski je izjavio da se Ukrajina približava članstvu u Evropskoj uniji i dodao da je uveren da će ta zemlja postati članica saveza. On je zahvalio liderima EU za to što prate događaje u Ukrajini i što se zajedno s njom bore za „slobodnu i nezavisnu Evropu“.
Zelenski je 28. februara prošle godine potpisao prijavu za stupanje Ukrajine u EU. Šefovi država i vlada EU su na samitu u Briselu 23. juna odobrili dodelu statusa kandidata Ukrajini i Moldaviji. Za početak pregovora obe zemlje moraju da ispune niz uslova, uključujući sprovođenje reformi i jačanje borbe protiv korupcije.
Dobijanje statusa kandidata je samo početak dugotrajnog procesa stupanja u EU. Turska je u statusu kandidata od 1999. godine, Severna Makedonija od 2005, Crna Gora od 2010, a Srbija od 2012. godine. Poslednja zemlja koja je primljena u EU su Hrvatska (2013.), a proces je trajao deset godina.