SPORT

Rekord kome se niko nije nadao – probijena je doskora nezamisliva granica

Klubovi širom planete potrošili su u zimskom prelaznom roku vrtoglavih 1,57 milijardi dolara što je svetski rekord, potvrdila je Međunarodna kuća fudbala (FIFA). Realizovana su čak 4.378 transfera, što je takođe najviše u istoriji najvažnije sporedne stvari.
Sputnik
Fudbal je nekada bio igra siromašnih, pocepane patike, krpenjača, dve cigle ili dva drveta i od jutra do mraka jurnjava za „bubamarom“ na nekoj od poljana.
Međutim, kao i sve druge stvari evoluirao je i postao je najveća mašina za obrtanje novca. Fenomen i moć koju ima fudbal, nema nijedan sport. U međuvremenu je postao igra bogatih, jer oni koji najviše kupuju imaju veće šanse od ostalih da budu najuspešniji.
Ipak, novac nikako nije garancija i merilo uspeha. Ali, ovo je priča o tome kako je tokm zimskog prelaznog roka oboren svetski rekord kada su transferi i potrošnja u pitanju.
Probijena je granica od milijardu i po, tačno 1,57 milijardi dolara platili su potrošili su klubovi na dovođenje pojačanja, a čak 4.378 fudbalera zamenilo je boju dresa.
Oboren je prethodni rekord iz 2018. godine, kada je potrošeno 230 miliona manje.
Vrteška je radila i u ženskom fudbalu, gde jetakođe oboren rekord. Realizovan je 341 transfer, a ta cifra je uračunata u pomenutih 4.378 transfera.
Kada je muški fudbal u pitanju, broj transfera porastao je za 14,4 odsto u odnosu na januarski prelazni rok prošle godine.
S tim što je 2022. godine potrošeno daleko manje novca – 1,05 milijardi dolara, što je 49,4 odsto manje.
Najviše realizovanih transfera u zimskom prelaznom roku odnosilo se na igrače koji su bili pred istekom ugovora ili im je isti istekao, oko 62 odsto fudbalera. Procenat od 14,8 odsto odnosi se na pozajmice, 13,1 odsto su stalni trasnferi, a 10 odsto čine igrači koji su se vratili sa pozajmica.
Najviše novca izdvojeno je na dovođenje igrače starosne dobi od 18 do 23 godine, čija je ukupna vrednost realizovanih transfera iznosila 1,134 milijardu dolara. Zatim slede igrač id 24 do 29 godina, njih 246, koji su klubove koštali 368 miliona na ime obeštećenja.
Kasu su razbili Englezi koji su tokom januarske zimske pijace potrošili 898,6 miliona dolara. To je čak 57,3 odsto od ukupne potrošnje, a iza njih su Francuzi, koji su potrošili 131,9 miliona manje.
► Pogledajte emisiju Miljanov korner.
SPORT
„Nevidljivi“ Mesi na udaru Francuza: Izgledao je kao siroče
SPORT
Bivši ministar bliži predsedničkoj fotelji FSS od Vidića
Komentar