Prema informacijama koje je Sputnjiku saopštio stručnjak za bezbednost, u novim prostorijama Ambasade SAD u Podgorici biće smešten informacioni centar za čitav Balkan, odakle će sve moći da kontrolišu.
Crna Gora je interesantna Americi i NATO-u zbog svog položaja. Ovih dana u deo Luke Bar, u kom su smešteni brodovi vojske Crne Gore, uplovila su četiri manja američka broda, koji su tehnička pomoć ratnim brodovima, a ratni brodovi imaju suviše dubok gaz, pa im je uplovljavanje u Jadran otežano.
„Imamo trenutno najveću zimsku vojnu vežbu sa 250 NATO vojnika na severu Crne Gore, sve se to radi, i ovo u Luci Bar, i na severu u susret predsedničkim i budućim parlamentarnim izborima. Ništa se ne prepušta slučaju, posebno politička kretanja u Crnoj Gori su strogo kontrolisana od strane zemalja Kvinte, a prednjače ambasadori SAD i Britanije. NATO interesuje i aerodrom u Golubovcima, jer ima širinu i može da primi veliki broj aviona, zatim aerodrom u Beranama. Vidimo da je za njega navodno zainteresovana firma iz Nemačke. Sinjajevina je aktuelna, jer je najveći desantni plato na ovom delu Balkana, možete diviziju bez problema spustiti na tu planinu. A interesantan im je i rudnik Brskovo. Valja napomenuti da je NATO na Bjelasicu dopremio i veliku satelitsku antenu, još je nisu instalirali, ali je gore. Dakle, ima mnogo razloga zašto Amerika gradi toliki kompleks ambasade u Podgorici, koji se razvio iz zgrade Američke misije izgrađene 2002. godine a dvadeset godina nakon toga sada grade ogroman kompleks Ambasade SAD na obali Morače“, kaže taj izvor za Sputnjik.
Nova zgrada američke ambasade u Podgorici
© Sputnik
Na prezentaciji buduće nove ambasade SAD u Podgorici u septembru prošle godine rečeno je da će se tokom njene izgradnje uposliti oko 380 američkih, lokalnih i radnika iz trećih zemalja, te da će nova zgrada, pomoćni objekti i sadržaji biti integrisani u prostor, uz zaštitu biodiverziteta lokacije.
„Sva stabla masline, koja su postojala na području izgradnje su presađena u rasadnik, kako bi ponovo mogla biti zasađena blizu nove zgrade ambasade“, rekla je ranije ambasadorka Rajzing Rajnke i dodala da će u ambasadi biti stalna postavka crnogorskih i američkih umetničkih radova.
„Nova ambasada će pružiti sigurnu, održivu i otpornu platformu za američku diplomatiju u Crnoj Gori“, objavio je tada Stejt department.
Američka firma gradi zgradu ambasade
Poslovi izgradnje nove zgrade ambasade SAD u Podgorici, vredni 295 miliona dolara, povereni su američkoj kompaniji „Harbert Internešnel“ iz Alabame.
Zgrada diplomatskog predstavništva SAD se gradi na mestu trenutne zgrade ambasade u Ulici Džona Džeksona u Podgorici, a ima naznaka da će ulica pored nje biti zatvorena za saobraćaj, iako vodi do Kliničkog centra Crne Gore.
Prema tenderskoj dokumentaciji Stejt departmenta, projekat će se sastojati od dizajniranja i izgradnje nove kancelarije Ambasade, potom rezidencije za marince iz obezbeđenja (Marine Security Guard Residence), te pomoćne zgrade, postrojenja za tretman otpada, prodavnica, objekata za rekreaciju i unapređenje sigurnosti.
Nova zgrada američke ambasade u Podgorici
© Sputnik
Projekat će, kako su naveli u tenderu, biti sproveden u nekoliko faza kako bi misija SAD u Crnoj Gori bila operativna tokom renoviranja.
U tenderskoj dokumentaciji koju je Stejt department ranije objavio navodi se da je postojeća zgrada Ambasade kupljena 2000. godine i renovirana od strane USAID-a, da bi je 2006. godine kupio Stejt department. Objekat je, kako navode, proširen 2009. godine kupovinom susednog placa.
U 2011. godini proširena zgrada je ograđena i izgrađena je konzularna zgrada, s namerom da bude spojena sa novom upravnom zgradom, kada sredstva budu dostupna u budućnosti.
„Imajući u vidu da je konzularna zgrada dizajnirana tako da koegzistira sa starom upravnom zgradom, određeni sistemi zavise od zgrade koja više ne ispunjava sigurnosne zahteve i mora se zameniti“, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Diplomatski odnosi Crne Gore i SAD su uspostavljeni 1905 godine.