Sjedinjene Američke Države, zajedno sa saveznicima, od 5. februara zabranjuju svojim kompanijama i građanima da pomorskim putem prevoze ruske naftne derivate koji se ne uklapaju u granične cene – 100 dolara po barelu za naftu kojom se trguje po premijum ceni i 45 dolara za naftu kojom se trguje uz popust.
U generalnoj licenci 56A Ministarstvo finansija SAD navodi da i dalje važi izuzeće od sankcija na uvoz sirove nafte i da se dodaje izuzeće od sankcija na uvoz naftnih derivata u „Bugarsku, Hrvatsku ili zemlje članice Evropske unije koje nemaju izlaz na more“.
Mađarska će moći da prerađuje rusku naftu
Ministarstvo energetike Mađarske saopštilo je da će zemlja i nakon stupanja na snagu ograničenja cene za ruske naftne derivate 5. februara i dalje moći da prerađuje rusku naftu u zemlji.
„Mađarska je dobila privremeno izuzeće od sankcija za naftu koja stiže naftovodom, tako da će i dalje biti moguća prerada i distribuiranje proizvode ruskog porekla u zemlji. Međutim, sa drugim zemljama je moguće trgovati samo proizvodima koji nisu ruskog porekla“, navodi se u saopštenju ministarstva.
Kako se ocenjuje, posledice novih sankcija, koje sada stupaju na snagu, u dugoročnoj perspektivi mogu uticati i na Mađarsku.
„Za stabilno snabdevanje Mađarske gorivom neophodan je uvoz, stoga povećanje cena goriva u Evropi zbog sankcija moglo bi da utiče i na Mađarsku“, saopštilo je ministarstvo.
Mađarska protiv širenja sankcija
Kako se navodi, postoji verovatnoća da će nakon stupanja sankcija na ruske naftne derivate 5. februara u Evropi doći do poskupljenja dizela kao i njegove nestašice jer je Rusija pokrivala polovinu potreba Evrope za dizel gorivom.
Ministarstvo podseća da je Mađarska bila protiv proširenja sankcija na ruski energetski sektor, pošto najveći deo nafte u zemlju dolazi iz Rusije preko naftovoda „Družba“.
„Na dnevnom redu EU su sveobuhvatne energetske sankcije, uključujući sankcije koje se odnose na nuklearnu energiju i uvoz gasa. Vlada Mađarske je kategorički protiv daljeg proširenja sankcija koje su uvedene na energente“, saopštilo je ministarstvo.
Evropska komisija je izdala saopštenje u kome je potvrđeno da EU od 5. februara uvodi granične cene za ruske naftne derivate sa prelaznim periodom od 55. dana. Granične cene su dogovorene zajedno sa članicama G7 i Australijom. Zabrana uvoza ruskih naftnih derivata u EU takođe stupa na snagu 5. februara.