Ova svetski poznata Akademija za menadžment shvatila je da mladima nedostaju osnovne veštine neophodne ne samo u poslu konsultanta. Pored standardne edukacije koju nude, žele da imaju i poseban kurs za njih, a njegovo osmišljavanje bio je zadatak međunarodnog takmičenja sa hiljadu učesnika iz svih delova sveta, od Brazila do Azije, raspoređenih u više od 300 timova.
Srpski student zasenili planetu
Ekipa sa Ekonomskog fakulteta, Ilda Đukić, Mina Tomić, Petar Ilić i Mihajlo Šipić, sve ih je zasenila. Prvo su uradili ozbiljno istraživanje i zaključili da generaciji Zed prilikom zapošljavanja pre svega fali veština pregovaranja, pravilan javni nastup, ali i kritičko razmišljanje, odnosno način prilaska problemima. Zatim su otišli korak dalje od svih.
„Pored treninga koji bi se održavao uživo sa polaznicima kursa, osmislili smo i one koji će se događati na njihovoj platformi, koji će moći da se rade na telefonu, onlajn. Ali, umesto da samo predložimo da se tako radi, našli smo i partnera sa kojim bi se Akademija „Haj Bridž“ spojila, da bi napravili aplikaciju koja će omogućiti simulacije pregovaranja“, objašnjava dvadesetogodišnja Ilda Đukić.
Pobednički tim Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
© Foto : Sputnjiku ustupio Proglas Public Relations
Aplikacija simulira realni život
Ona dodaje da je reč o softveru koji su napravili profesori jednog italijanskog unverziteta, a Akademija može da ga kupi i napravi aplikaciju u kojoj bi oni koji se kandiduju za posao mogli da vežbaju pregovaranje. To je zapravo, objašnjava laureatkinja, kompleksna aplikacija koja koristi veštačku inteligenciju, kako bi scenariji razgovora bili što bliži realnosti, pravim životnim situacijama i problemima.
Ali, to nije sve. Tim iz Srbije pobedio je i zato što je detaljno analizirao troškove, istakli su se osnovnim znanjem iz ekonomije, imali su detaljno objašnjenje za svaki trošak, koji je bio realan.
„Našli smo profesora koji drži radionice javnog govora u Americi, i njemu smo se javili da pitamo koliko bi otprilike koštalo da se vežba javni nastup, da se snime video klipovi koje bi polaznici kursa mogli da gledaju preko naše platforme. On nam je pomogao da razradimo plan troškova, tako da smo sve spojili u celinu i dali zaista relan plan troškova. To se sudijama najviše svidelo, jer su drugi takmičari ili imali nerealna očekivanja vezana za troškove ili nisu detaljno zašli u obrazloženje“.
Besplatna praksa za pobednike
Prvo mesto na svetskom takmičenju biće sjajna preporuka kada pobednici i sami budu tražili posao, pored simbolične nagrade od 500 dolara doneće im i nova znanja i veštine, onlajn će na Akademiji iz Dubaija imati treninge sa stručnjacima koji rade u vodećim konsultatskim kućama.
Laureat Ilda Đukić i sama želi da se bavi konsaltingom.
© Foto : Sputnjiku ustupio Proglas Public Relations
Đukićeva dodaje da je srpski tim primetio da je među ostalim takmičarima bilo i znatno starijih studenata, pa i onih koji su već diplomirali.
Ova studentkinja druge godine u Beograd je stigla iz Novog Pazara, kaže da se nije pokajala što je upisala Ekonomski fakultet. Za njega se odlučila zato što je ekonomija široka oblast, nije znala šta je tačno zanima, sada zna čime želi da se bavi.
„Kada sam se učlanila u klub „EKOF kejs stadi“, moram da ga pomenem, jer nam je i omogućio da se takmičimo, počela sam da malo više razgovaram sa ljudima koji rade u različitim industrijama. Shvatila sam da mi se konsalting baš jako sviđa, a kada sam upisala fakultet, nisam ni znala za tu profesiju“, kaže Đukićeva.
Njen pobednički tim u februaru i martu očekuje nekoliko novih takmičenja. Svoje znanje ponovo će testirati na međunarodnom nivou.