„Kako SAD ostvaruju hegemoniju u svetu? Kada postižu „sporazum“, one ne nude ništa zauzvrat: ili radiš kako hoćemo ili ćemo te kazniti“ objasnio je Lavrov modus operandi američke spoljne politike, uz ocenu da se radi o vrhuncu pragmatizma i cinizma.
Rasistički odnos prema nezapadnim nacijama
Ovakva ideologija ima korene u religiji, a postala je manir američke spoljne politike i podrazumeva da je moralno lagati one koje ne smatrate jednakima sebi, ističe Stevan Gajić, naučni savetnik u Institutu za evropske studije i gostujući profesor na Moskovskom državnom institutu međunarodnih odnosa.
„Sve to proishodi iz ideologije mesijanizma i „američke izuzetnosti“, što je Obama posebno pominjao“, navodi naš sagovornik i dodaje da bivši američki predsednik Barak Obama nije tvorac ove ideologije.
Nju možemo naći već u prvoj polovini XVII veka, u filozofskim delima engleskih mislilaca Frensisa Bejkona ili Džona Dija. Nastala je u vreme kada Engleska postaje pomorska sila i kada se sukobljavaju dve religiozne ideje – protestantizam i katoličanstvo.
„Ove ideje preuzimaju Sjedinjene države, a krajem XX veka, nakon Hladnog rata, one su se protegle na čitav Zapad“, kaže Gajić.
Najveća američka greška – savez Rusije i Kine
Prema Gajićevim rečima, od važnosti su i Lavrovljeve reči da su rusko-kineski odnosi više od vojnog saveza, da nemaju ograničenja, granica niti zabranjenih tema.
Naš sagovornik podseća na nedavno gostovanje ekonomiste Džefrija Saksa u Beogradu. Uvaženi američki ekonomista je, između ostalog govorio i o strateškoj grešci Amerike, koja je svojim postupcima doprinela približavanju Rusije i Kine.
Da to ne sme da se dogodi upozoravao je još Zbignjev Bžežinski, jedan od najznačajnijih stratega američke spoljne politike u XX veku, naglasio je Saks.
„To je upravo ono što su politike demokrata i naročito Bajdena uspele da učine i svakim daljim ponašanjem one čine da se Rusija i Kina zbliže“, komentariše Gajić.
U isto vreme kada nemački kancelar Olaf Šolc pokušava da ubedi latinoameričke lidere da se aktivno uključe na strani Zapada u sukobu protiv Rusije i biva glatko odbijen, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg aktivno učestvuje u kampanji za remilitarizaciju Japana.
Cilj je da Japan postane vojna pretnja i za Kinu i za Rusiju, objašnjava Gajić.
„Japan nikada nije odustao od pretenzija na rusku teritoriju, ne samo na Kurilska ostrva. Tako da se kontinentalna Evroazija ujedinjuje jer joj sa svih obala preti opasnost – u Evropi već bukti rat, dok u Aziji, Amerikanci pokušavaju da Kinu i Rusiju opkole koalicijom država“, kaže Gajić.
Tako da, dodaje on, zbližavanje Rusije i Kine predstavlja prirodan tok stvari.
Rusija je spremna za maraton
Iz Lavrovljevog intervjua vidi se da se Rusija, što se tiče situacije u Ukrajini, sprema za maraton, kaže Stevan Gajić. Jasno je da u bližoj budućnosti neće biti pregovora, s obzirom da je šef ruske diplomatije poručio borcima da ne razmišljaju o vremenu trajanja specijalne operacije, već kako da budu što efikasniji sa što manje gubitaka na svojoj strani.
Zapad se ne može smatrati ozbiljnim partnerom za pregovore ako u Ukrajinu šalje tenkove i ako je slanje borbenih aviona i, možda, krstarećih raketa samo pitanje vremena, ističe Gajić.
Lavrov je u intervjuu, kako Gajić kaže, finim rečima rekao da, ukoliko Zapad bude eskalirao sukob u Ukrajini, Rusija će reagovati.
„Na primer, ukoliko sa u Ukrajinu budu stigle rakete većeg dometa, Rusija će morati da zauzme više teritorije kako bi se zaštitila“, zaključuje on.