„Šolc će se potruditi da iskoristi svoj odlazak u Brazil kako bi pokušao da ubedi Lulu u podršku kijevskom režimu. Međutim, čini se da će odgovor brazilskog lidera ostati nepromenjen, jer ova južnoamerička zemlja podržava pregovore, a ne sukob“, smatra Penaforte, koji predaje međunarodne odnose na Saveznom univerzitetu u Pelotasu (UFPel) i koordinator je Laboratorije za geopolitiku, međunarodne odnose i antisistemske pokrete (LabGRIMA).
„Brazil bi i sâm mogao da iznese mirovni predlog, ali smatram da politički kapital predsednika Lule, koji je stekao tokom dva prethodna mandata, pored toga, što je on jedan od osnivača BRIKS-a, takođe je veoma važan. Prema tome, uopšteno govoreći, moguće je da bi Lula mogao da učestvuje (u pregovorima kao posrednik), ako bi ga pozvali i da bi mogao na neki način da doprinese okončanju ovog rata“, ocenio je Penaforte.
„Po mom mišljenju, Ukrajina se više koristi kao način za napad na Moskvu, nego za zaštitu ukrajinskih nacionalnih interesa“, naglasio je Penaforte.