U toku prvog polugodišta smo primetili da deca koriste telefone u većoj meri nego inače. Imali smo nekoliko vaspitno-disciplinskih postupaka za korišćenje telefona na časovima u toku nastave a veliki problemi su nastajali za vreme odmora kada deca koriste telefon i fotografišu ili snimaju svoje drugare što naravno nije dozvoljeno, rekla je za Sputnjik direktorka OŠ „Ratko Mitrović“ Svetlana Milutinović.
Mi imamo 588 učenika i od početka drugog polugodišta četvoro njih je prekršilo pravilo i telefoni su im bili oduzeti. Ja sam obavestila odeljenske starešine koje su pozvale roditelje, roditelji su došli u školu i razgovarali smo. Oni shvataju našu dobronamernost, dobili su naravno detetov telefon koji su odneli kući.
Ovih dana sam razgovarala sa učenicima, bili smo u hodnicima zajedno za vreme odmora, na časovima i ono što je pozitivno jeste da deca dobro reaguju na ovu odluku, sviđa im se to i naravno u jednom trenutku su shvatili da mogu više vremena da provode razgovarajući sa drugarima. Oni su sad počeli da donose u školu rubikove kocke, karte, čitaju stripove, knjige su im u rukama, nisu telefoni, oduševljeno kaže direktorka Milutinović.
Biće na neki način prinuđeni da više komuniciraju, da se više druže, da na tim nekim socijalnim stvarima provode vreme i naravno da razvijaju prave socijalne veštine a ne samo socijalne veštine na društvenim mrežama, kaže Blažovićeva.
Puno dece donosi rubikovu kocku u školu, donose karte, donose sličice zato što jedan broj učenika prosto mora nešto da radi. Većina dece provodi svaki slobodan trenutak na mobilnom telefonu veliki broj dece igra igrice i navikli su na sve takve brze adrenalinske aktivnosti koje se brzo smenjuju i onda prosto moraju nešto rukama da rade.