„Francuska vlada je pet godina preduzimala mere u cilju našeg zatvaranja. I to će se desiti ukoliko naša sredstva ne budu odblokirana. Sada činimo sve što je potrebno kako bismo pokušali da ih odblokiramo“, izjavila je Fjodorova.
U saopštenju RT Francuska navodi se da je televizija bila meta od momenta pokretanja, te da je apelovano da se cenzuriše.
„Neke naše kolege su pomešale ulogu novinara i policajca ili sudije, te su između redova pozivali da se naš medij cenzuriše, ne libeći se da pribegnu lažnim informacijama saopštavajući da je, na primer, rad RT Francuska zabranjen ili nelegalan“, navodi se u saopštenju.
Iz RT konstatuju da su evropske vlasti čekale situaciju u Ukrajini da „zatvore usta televiziji i u EU i u celoj Francuskoj“.
„To je politička odluka koja nije zasnovana ni na kakvoj pravnoj odluci. To je ono što se zove cenzura“, ističe se u saopštenju.
Kako je precizirano, 123 zaposlena u redakciji televizije rizikuju da ostanu bez plate u januaru i da ostanu bez posla, što dovodi u pitanje „budućnost pluralizma mišljenja i nezavisnosti medija u Francuskoj“.
„Zatvaranje uz gluvu tišinu drugih francuskih medija i novinara je prvi i izuzetno opasan korak nakon koga će mete postati i drugi ruski mediji“, poručuje RT Francuska.
Ranije je Fjodorova objavila na Tviteru da su računi RT Francuska blokirani na zahtev Glavne uprave za trezor pri Ministarstvu ekonomije i finansija Francuske, te da stoga „kanal više ne može da nastavi sa radom“.
Prethodno je saopštila da su računi blokirani u vezi sa „devetim paketom sankcija EU koji je usvojen u decembru“. Međutim, RT Francuska nije na sankcionom spisku i stoga ima pravo na rad u Francuskoj.