Stounhendž je jedno od najpoznatijih neolitskih arheoloških nalazišta na svetu: krug megalita koji datira oko 4.600 godina oduvek je bio velika misterija koja je intrigirala naučnike.
Detaljno ispitivanje kamenog oruđa pronađenog u blizini Stounhendža omogućilo je arheolozima da otkriju da su pripadali priboru koji je koristio zlatar pre oko 4.000 godina.
Mikroskopskom analizom utvrđeni su znaci habanja i tragovi zlata na pet alata, što je znak da su korišćeni za čekiće i poliranje limova od plemenitog metala, piše Sajens alert.
„Na nedavnoj izložbi Svet Stounhendža u Britanskom muzeju, znamo da je javnost bila oduševljena neverovatnim zlatnim radovima starim 4.000 godina. Ono što je naš rad otkrio je skromni kameni alat koji je korišćen za pravljenje zlatnih predmeta pre hiljada godina“, rekla je arheolog Rejčel Krelin sa Univerziteta Lester u Velikoj Britaniji, preneli su britanski mediji.
Prema naučnicima, alati su verovatno korišćeni za dodavanje zlatnih ukrasa predmetima napravljenim od materijala kao što su crni jantar, škriljac, ćilibar, drvo ili bakar.