Naime, one tokom dana većinu svog vremena provode tako što se skrivaju ispod lišća, da bi u trenucima opasnosti svoju zelenkasto-braon boju promenile i postale gotovo providne.
„Kada su transparentne, one to rade zbog svoje bezbednosti“, rekao je biomedicinski inženjer Junji Jao sa Univerziteta Djuk i koautor studije koja se bavila proučavanjem ove neobične karakteristike. Međutim, on i njegov tim ističu da one u stanju budnosti na ovaj način mogu aktivno da izbegavaju predatore, ali da su najugroženije dok spavaju - zbog čega su razvile odbrambeni mehanizam uz pomoć kog ostaju skrivene i tokom sna.
Žabe pod prismotrom
Da bi došli do ovih saznanja naučnici su iskoristili svetlosnu i ultrazvučnu tehnologiju i zavirili u njihovu unutrašnjost - a tamo su uočili da su staklene žabe u stanju da „koncentrišu“ skoro 90 posto svojih krvnih zrnaca u jetri dok spavaju. Ali tu nije kraj njihovim trikovima uz pomoć kojih ostaju nevidljive, jer one takođe mogu da se skupe i smanje većinu svojih unutrašnjih organa.
Način na koji ovo uspevaju je i dalje pomalo misterija, drugim rečima za većinu životinja niske koncentracije kiseonika u krvi ili njeno čvrsto koncentrisanje rezultirale bi fatalnim ishodom. Ali ne i kod staklenih žaba, one su ove ekstremne promene u stanju da prežive. Stoga, naučnici veruju da bi istraživanja na njima u budućnosti mogla da dovedu do razvoja efikasog leka protiv zgrušavanja krvi, prenela je „Nacionalna geografija“.