On je dodao da pohlepa vojno-industrijskog kompleksa SAD nema nikavih granica.
Takođe je ocenio da ono što se dešava u Ukrajini i oko nje je samo izgovor da se razbuktaju apetiti, uključujući i finansijske.
„Generalno, Amerikanci dobro zarađuju na trenutnoj krizi u najrazličitijim oblastima: kako u oblasti isporuke energenata po naduvanim cenama, tako i u oblasti takozvanog popunjavanja iscrpljenih rezervi savezničkog oružja, koje se u potocima šalje Ukrajini i tamo melje“, objasnio je diplomata.
On je naglasio da Vašington koristi iscrpljivanje skladišta oružja „kako bi još više napumpao mišiće svoje ratne mašinerije i podmirio vojno-industrijski kompleks“.
Diplomata smatra da SAD, zapravo, ohrabruju Kijev na eskalaciju i svojim izjavama i isporukama oružja Ukrajini faktički onemogućavaju povratak političkom rešavanju sukoba.
Prema rečima Rjakova, ceo svet finansira deficit državnog budžeta SAD preko kupovine američkih hartija od vrednosti.
On je zaključio da će se videti kako će se dalje odvijati ovaj proces.
Vojni budžet SAD kao božićna jelka sa skupim ukrasima
Rjabkov je član u odbrambenom budžetu Sjedinjenih Američkih Država o isključenju Rusije iz G20 nazvao „dodatnim ukrasom“.
„Vojni budžeti su poslednjih godina postali za američke zakonodavce kao božićna jelka, da upotrebim anglosaksonski termin, odnosno, na nju se kače skupe gluposti i privlače pažnju određenih zakonodavnih grupa“, smatra diplomata.
On je dodao da je samo onima koji u vojni budžet SAD dodaju ove „ukrase“ jasno kakve veze ima aktivnost grupe G20 sa američkim vojnim budžetom.
Rjabkov je naglasio da „niko ne može da isključi Rusiju iz G20“.
Prethodno je portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio da američki odbrambeni budžet ima konfrontacioni karakter i usmeren je na dugoročnu destabilizaciju na evropskom kontinentu.
Odbrambeni budžet SAD za 2023. godinu, koji su usvojila oba doma američkog Kongresa, predviđa da se sledeće godine izdvoji dodatnih 800 miliona dolara za Ukrajinu i više od šest milijardi dolara za obuzdavanje Rusije u Evropi, razvoj „sveobuhvatne strategije“ za borbu protiv hipersoničnog oružja, a uspostavlja i trajnu zabranu razmene podataka sa Rusijom o sistemima protivraketne odbrane.