„Nemam informacije o ovim konkretnim incidentima. Vidimo da Ukrajina sprovodi samoodbranu. Moramo da uzmemo u obzir kontekst. Vidimo svakodnevne napade Rusije na ukrajinske gradove, kritičnu infrastrukturu Ukrajine. I, naravno, Kijev ima pravo na samoodbranu“, rekao je Stoltenber koji je u onlajn režimu učestvovao na događaju koji je upriličilo izdanje „Fajnenšel tajms“.
Stoltenberg je ponovio stav Alijanse da NATO „podržava pravo Ukrajine kao suverene države na samoodbranu“.
Prethodno je agencija „Blumberg“ prenela izjavu američkog državnog sekretara Entonija Blinkena da Vašington nije pomagao Ukrajini da nanosi udare na teritoriju Rusije.
Ruska PVO uspela je da obori bespilotne letelice.
Završetak sukoba ne znači automatski i normalizovanje odnosa
Generalni sekretar smatra da okončanje sukoba u Ukrajini neće automatski dovesti do normalizovanja odnosa NATO i Moskve.
„Treba da shvatimo da okončanje ovog rata neće značiti povratak dobrim ili normalnim odnosima sa Rusijom. Treba biti spreman na dugotrajne komplikovane odnose sa Rusijom. To znači da je neophodno da investiramo u našu odbranu, jačanje kolektivnog obuzdavanja i odbrane NATO-a“, naglasio je sekretar.
On, istovremeno, smatra da „za sada nisu stvoreni“ uslovi za mirovne pregovore Rusije i Ukrajine i da Ukrajinci treba da odlučuju kada dođe vreme za pregovore.
Stoltenberg je istakao da članice NATO-a stalno razmatraju mogućnosti za isporuke novih vrsta oružja Ukrajini.
Pored toga, prema njegovim rečima, od velike je važnosti, takođe, i pitanje obezbeđenja efikasnosti funkcionisanja oružja koje je već isporučeno Ukrajini, isporuke municije, rezervnih delova, kao i tehničko održavanje ovih vrsta oružja.
Prema njegovim rečima, Alijansa strahuje od zaoštravanja sukoba u Ukrajini na proleće sledeće godine. On je zaključio da bi pobeda Rusije imala „ozbiljne“ posledice po NATO i učinila bi ga „ranjivijim“.