Hrvatska je, kao vicešampion sveta sa takmičenja u Rusiji stigla u Katar sa velikim očekivanjima, a iako je bilo poteškoća, uspela je da dođe do pozicije među osam najboljih reprezentacija sveta.
Naredni protivnik je Brazil, a na konferenciji za medije uoči te utakmice pojavilo se i „geografsko pitanje“.
„Hrvatska je očigledno najjača ekipa u istočnoj Evropi. Kako ste izgradili tako snažnu reprezentaciju i da li ste saglasni sa tom ocenom?“, glasilo je pitanje jednog stranog novinara.
Dok su fudbaleri Mateo Kovačić i Dejan Lovren zbunjeno „listali kartu“, ulogu „profesora geografije“ preuzeo je portparol Tomislav Pacak.
„Morate malo bolje da pogledate kartu. Hrvatska nije u istočnoj Evropi. Recimo da nismo ni u istočnoj ni u zapadnoj Evropi. Srednja Evropa bi bila mnogo preciznija pozicija“, rekao je Pacak.
Nastao je tajac, a onda...
„Hrvatska je ipak u zapadnoj Evropi“, konačno se oglasio Lovren posle dugog razmatranja.
Vikipedija, na primer, navodi da se Hrvatska nalazi u jugoistočnoj Evropi zajedno sa sedam ostalih – Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Bugarskom, Grčkom, Severnom Makedonijom, Srbijom i Crnom Gorom.
Takođe, geografija nas uči drugačije od onoga što ističe portparol, srednju Evropu čine podunavske zemlje Mađarska, Češka, Slovačka i Rumunija, alpske Švajcarska, Austrija i Lihtenštajn, a potom i baltičke Nemačka i Poljska.
U taj region se, ponekad iz istorijskih i kulturoloških razloga mogu svrstati Hrvatska, Slovenija, Srbija, Ukrajina, Rusija, Francuska i Italija, ali je to jako retka klasifikacija koja je usmerena samo na pojedine segmente, a ne kompletne države.
I za kraj, gospodin Lovren može da dobije nedovoljnu ocenu iz geografije jer njegova Hrvatska ni po kom osnovu ne pripada zapadnoj Evropi, osim možda po političkom.
Bilo kakva drugačija veza bivše jugoslovenske republike sa Ujedinjenim Kraljevstvom, Irskom, Francuskom, Belgijom, Holandijom i Luksemburgom je – nepostojeća, iako postoji želja da se bude to, ali želje i geografija se ponekad, a uglavnom i uvek, ne mogu poklopiti.